Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Objawy żylaków powrózka nasiennego
Objawy żylaków powrózka nasiennego (GettyImages)

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie wiążą się z wyraźnymi objawami klinicznymi. Są to poszerzone naczynia żylne, zbierające krew z jąder. W trakcie samobadania jąder żylaki można wyczuć w obrębie moszny. Stanowią guzowate twory występujące nad jądrem. Żylaki powrózka nasiennego w 90% przypadków powstają po lewej stronie i są najlepiej widoczne w pozycji stojącej. Ponadto, na worku mosznowym pojawiają się naczynia krwionośne przypominające zwinięty w kłębek sznur.

spis treści

1. Jak objawiają się żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego często dotykają młodych chłopców, a ich rozpoznanie jest możliwe podczas wykonywania badania fizykalnego. Z reguły żylaki powrózka u mężczyzn nie dają wyraźnych objawów.

Ich pojawienie się może wiązać się z odczuwaniem:

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"
  • uczucia ciężkości w mosznie;
  • tępym bólem jąder;
  • ciągnącym bólem w pachwinie;
  • lekkim powiększeniem lub obrzmieniem moszny;
  • dyskomfortem w okolicach moszny i ociepleniem moszny;
  • bólem odczuwanym w czasie wzwodu.

Ponadto, żylaki powrózka nasiennego mogą zaburzać płodność, dlatego czasami diagnozowane są w sytuacji leczenia się mężczyzny z powodu niepłodności.

Żylaki jąder dotyczą około 40% mężczyzn z niepłodnością. Do prawidłowej spermatogenezy i dobrego jakościowo nasienia niezbędna jest właściwa temperatura otaczająca jądro – niższa niż temperatura ciała.

Obecność żylaków powrózka powoduje podniesienie się temperatury okolic moszny i ma negatywny wpływ na parametry nasienia, powodując oligospermię i skutkując męską niepłodnością.

Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) to dolegliwość dość często spotykana wśród mężczyzn. Statystycznie

przeczytaj artykuł

Żylaki powrózka nasiennego łatwo zobaczyć w pozycji stojącej. Mają one postać zgrubień i splotów żył biegnących aż do kanału pachwinowego.

Zmienione żylakowato powrózki nasienne mogą boleć przy dotyku, a jądro jest zwykle obniżone i miękkie. Z powodu zaburzeń krążenia krwi jądro może również nieznacznie się zmniejszyć względem drugiego.

2. Jak wykryć żylaki powrózka nasiennego?

Aby prawidłowo rozpoznać chorobę, konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego (palpacyjnego) w pozycji stojącej i leżącej. Lekarz obserwuje mosznę i bada powrózki nasienne dotykowo w pozycji neutralnej i w trakcie kaszlu.

Dzięki badaniu palpacyjnemu można zakwalifikować żylaki powrózka nasiennego do jednej z trzech grup zaawansowania choroby.

  • I stopień zaawansowania żylaków – żylaki małe, trudno wyczuwalne przy dotyku, ujawniają się w pozycji stojącej podczas kaszlu pacjenta (próba Valsalvy).
  • II stopień zaawansowania żylaków – żylaki dość duże, niewidoczne gołym okiem, ale stwierdzane w badaniu dotykowym, nabrzmiałe w czasie próby Valsalvy.
  • III stopień zaawansowania żylaków – żylaki bardzo duże, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny.
Wodniak jądra
Wodniak jądra

Wodniak jądra to rodzaj torbieli gromadzącej płyn surowiczy pomiędzy błoną otrzewną a błoną surowiczą

przeczytaj artykuł

W dalszej części badania oceniane są wielkość i konsystencja jąder (USG jąder lub badanie orchidometrem). Żylaki jądra są wywołane niewydolnością lub wrodzonym brakiem zastawek w żyłach jąder, co powoduje upośledzenie odpływu krwi żylnej i skutkuje gromadzeniem się jej w żyłach.

Zalegająca w żyłach jąder krew wywiera zbyt duże ciśnienie na splot wiciowaty, co skutkuje powstaniem żylakowatego poszerzenia splotu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze