Trwa ładowanie...

Operacje odchudzające wśród dzieci. Eksperci zaniepokojeni nowym trendem

Avatar placeholder
03.06.2023 17:09
Operacje odchudzające wśród dzieci. Eksperci zaniepokojeni nowym trendem
Operacje odchudzające wśród dzieci. Eksperci zaniepokojeni nowym trendem (Getty Images)

Otyłość wśród młodych osób to problem, który z roku na rok staje się coraz większy. W roku 2016 wskaźnik operacji odchudzających wynosił 730, natomiast w roku 2021 już 1300. W latach 2020-2021 zaobserwowano szczególny wzrost. Eksperci są zaniepokojeni.

spis treści

1. Otyłość u dzieci i nastolatków

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że otyłość u dzieci to jedno z najpoważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego XXI wieku. Szacuje się, że jedna na pięć młodych osób (do 19. roku życia) jest otyła, co stanowi 17-procentowy skok w porównaniu z poprzednimi latami.

Otyłość wyrządza ogromne szkody w organizmie dziecka. Obciąża serce i płuca, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia oraz wysokiego cholesterolu, a także zaburza pracę hormonów. Ponadto może doprowadzić do bezdechu sennego oraz powoduje zwiększone ryzyko stłuszczenia wątroby, oraz chorób serca. Otyłość wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale również na samoocenę młodej osoby.

2. Chirurgiczne leczenie otyłości

Zobacz film: "Produkty, które obniżą ciśnienie"

Operacje bariatryczne stanowią skuteczną walkę z otyłością. Zmieniają one rozmiar oraz funkcje żołądka i jelit, co w przyszłości skutkuje zmianą sposobu odżywiania oraz utratą zbędnych kilogramów. Takie rozwiązanie powinno być jednak ostatecznością. W pierwszej kolejności trzeba spróbować innych, mniej inwazyjnych metod.

Amerykańska Akademia Pediatrii w roku 2019 wydała raport, w którym zaleca operacje bariatryczne w przypadku ciężkiej otyłości dziecięcej, co oznacza poważną zmianę sposobu leczenia otyłości. Być może miało to również wpływ na zwiększenie liczby wykonanych operacji w latach 2020-2021.

Wszystko to zbiegło się również w czasie z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, gdy dzieci spędzały więcej czasu w domu niż na zewnątrz. Nie pomogło śmieciowe jedzenie oraz przekąski przeznaczone dla najmłodszych, w których znaleźć można mnóstwo cukru.

Do tej pory operacje bariatryczne oraz metaboliczne nie były zbyt często wykorzystywane. Ubezpieczenie nie zawsze pokrywało ich koszty, a one same nie były tanie. Ponadto istniało piętno związane z "pójściem na łatwiznę".

Amerykańska Akademia Pediatrii uważa, że "Same behawioralne interwencje dotyczące stylu życia nie prowadzą do długoterminowej, klinicznie istotnej utraty wagi wśród młodzieży z ciężką otyłością. Chirurgia metaboliczna i bariatryczna (MBS) to bezpieczne i skuteczne leczenie”.

Niektórzy eksperci, w tym m.in. dr Robert Lustig - specjalista endokrynologii dziecięcej na Uniwersytecie Kalifornijskim są innego zdania. Uważa on, że operacja odchudzająca tylko "nakłada na problem plaster", a nie go naprawia. Lekarze obawiają się również, że interwencje medyczne mogą być zbyt agresywne dla nieletnich, dlatego nie korzystają z nich zbyt często.

Istnieją jednak przypadki, w których wyjścia nie ma, a zagrożenia dla zdrowia związane z ciężką otyłością mogą być bardziej groźne niż interwencja chirurga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze