Trwa ładowanie...

Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj. Opakowania leków mogą uratować życie

Avatar placeholder
06.01.2025 11:10
Przechowujesz leki w taki sposób? Narażasz się na ryzyko
Przechowujesz leki w taki sposób? Narażasz się na ryzyko (Getty Images)

Mimo że organizery na leki są już w niemal każdym domu, to niewiele osób wie, jak prawidłowo przechowywać leki. Tymczasem oryginalne opakowania leków mogą uratować życie. Przechowywanie medykamentów we właściwy sposób jest kluczowe dla ich skuteczności i bezpieczeństwa naszego oraz naszych bliskich.

spis treści

1. Nie wyrzucaj opakowań po lekach

Oryginalne opakowania leków zawierają kluczowe informacje: nazwę leku, dawkę, datę ważności oraz numer serii. W sytuacjach awaryjnych, takich jak zatrucia czy reakcje alergiczne, dostęp do tych danych jest niezbędny dla służb medycznych. Ponadto wewnątrz opakowania znajduje się ulotka z dokładnym opisem działania, dawkowania i przeciwwskazań.

Blistry i pudełka chronią leki przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, światło czy powietrze. Dzięki temu medykamenty zachowują swoją skuteczność przez cały okres ważności. Umożliwiają także kontrolę przyjętych dawek, co pomaga w regularnym stosowaniu terapii.

2. Organizery na leki. Zachowaj ostrożność

Nie każdy lek może być przechowywany w organizerze
Nie każdy lek może być przechowywany w organizerze (Getty Images)
Zobacz film: "22.10.2015 | #dziejesienazywo"

Organizery na leki są pomocne, ale muszą być używane z rozwagą. Nie wszystkie leki nadają się do przechowywania w takich pojemnikach. Substancje wrażliwe na wilgoć, takie jak tabletki musujące czy kapsułki żelowe, leki wymagające przechowywania w lodówce, np. niektóre antybiotyki czy insulina, oraz środki tracące właściwości pod wpływem światła, jak nitrogliceryna czy adrenalina, powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach.

Zawsze zachowuj ulotki i oryginalne opakowania, nawet jeśli korzystasz z organizera. W razie potrzeby możesz szybko sprawdzić ważne informacje. Uzupełniaj zawartość organizera nie rzadziej niż raz w tygodniu i regularnie go czyść, aby uniknąć pomyłek oraz zapewnić higienę.

Pamiętaj o odpowiednim miejscu na domową apteczkę. Unikaj przechowywania leków w łazience czy kuchni ze względu na wilgoć i wahania temperatury. Wybierz suche, chłodne miejsce, niedostępne dla dzieci. Takie warunki pomogą zachować skuteczność leków i zabezpieczą przed przypadkowym dostępem najmłodszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze