Przeziębienie u dzieci
Przeziębienie, czy to u dziecka czy u osoby dorosłej, jest objawem infekcji wirusowej. Na pierwsze objawy mogą pomóc domowe sposoby, ale z małym dzieckiem już na samym początku warto iść do lekarza. Domowe sposoby na przeziębienie, w przypadku dzieci, mogą tworzyć leczenie uzupełniające. Jakie metody naszych babć sprzyjają leczeniu kataru, mokrego i suchego kaszlu oraz bólu gardła?
Sposobów na przeziębienie jest wiele, ale czy wszystkie są tak samo skuteczne? Co może pomóc na ból gardła, a co sprawdzi się w przypadku suchego i mokrego kaszlu? Co złagodzi nieznośne drapanie w gardle, chrypę i ból gardła? Podpowiadamy, które domowe sposoby na przeziębienie są skuteczne, a o których lepiej zapomnieć.
- 1. Herbata z sokiem malinowym lub z imbirem
- 2. Maści rozgrzewające na przeziębienie
- 3. Syrop na kaszel, krople na katar i inne leki z apteki
- 4. Mleko z miodem na przeziębienie
- 5. Smalec z gęsi
- 6. Czy stosować wapno na przeziębienie?
- 7. Czy rosół ma dobroczynne działanie i wzmacnia organizm?
- 8. Zioła na kaszel i katar
1. Herbata z sokiem malinowym lub z imbirem
Sok malinowy działa rozgrzewająco i ma właściwości przeciwgorączkowe. Natomiast napar z imbiru ma działanie przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że zarówno sok malinowy, jak i mbir, cytryna i miód nie powinny być zalewane wrzącą wodą tylko ciepłą. We wrzątku wszystkie powyższe składniki tracą swoje dobroczynne moce, a ich działanie na przeziębienie jest zerowe.
2. Maści rozgrzewające na przeziębienie
Maść rozgrzewająca z ekstraktem z eukaliptusa, tymianku, mentolu lub kamfory ma dobroczynny wpływ na suchy kaszel, udrażnia nos i poprawia oddychanie. Wystarczy wetrzeć niewielką jej ilość w plecy i w klatkę piersiową, a następnie wygrzać się pod kołdrą. Polecana jest szczególnie na noc, gdy katar i kaszel się nasila.
3. Syrop na kaszel, krople na katar i inne leki z apteki
W aptece znajdziemy całą gamę leków na przeziębienie, począwszy od: suchego kaszlu, mokrego kaszlu, trudnego do zdiagnozowania kaszlu, kataru, zatkanego nosa, podrażnionego gardła i innych dolegliwości. Najpopularniejszym lekiem działającym przeciwbólowo są środki mające w swym składzie paracetamol. Jeżeli szukamy czegoś, co dodatkowo działa przeciwzapalnie, możemy wybrać lek z ibuprofenem. W przypadku ibuprofenu należy jednak uważać i sięgać po niego tylko wtedy, gdy nie mamy problemów z przewodem pokarmowym. Wszystkie te leki pomagają jednak w leczeniu infekcji wirusowej. Jeżeli lekarz zdiagnozuje infekcję bakteryjną, wówczas może być niezbędny antybiotyk.
Przy stosowaniu leków na własną rękę przy pierwszych objawach przeziębienia, warto sprawdzić, czy dwa różne lekarstwa, które zażywamy, nie posiadają w swym składzie tej samej substancji czynnej. Jeżeli tak, wybierzmy tylko jeden z nich. Podwójna dawka nie wspomoże lepiej naszego organizmu w walce z wirusami. Wręcz przeciwnie, możemy łatwo przekroczyć zalecaną dawkę dzienną i w rezultacie bardziej sobie zaszkodzić, niż pomóc. Warto także pamiętać, że krople do nosa można stosować bez konsultacji z lekarzem tylko przez 3 dni. Dłuższe ich stosowanie może spowodować niekorzystne zmiany w śluzówce nosa.
4. Mleko z miodem na przeziębienie
Na suchy kaszel możemy wybrać miód rzepakowy lub wrzosowy. Działa on korzystnie przy zapaleniu dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i nieprzyjemne drapanie w gardle. Na mokry kaszel polecany jest miód lipowy, który ma działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe. Ogólne objawy przeziębienia może także złagodzić miód akacjowy. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością miodu w diecie. Podczas przeziębienia wystarczy pić mleko z miodem raz dziennie.
5. Smalec z gęsi
Według niektórych skutecznym sposobem na przeziębienie jest smalec z gęsiny. Szczególnie pomaga przy męczącym katarze, suchym kaszlu i mokrym kaszlu. Dodatkowo działa przeciwgorączkowo. Wystarczy rozpuścić smalec z gęsi z miodem w gorącym mleku i wypić miksturę na noc. Mleko ze smalcem z gęsi ma działanie rozgrzewające. Niekiedy smalec ten wykorzystywano podobnie jak maść rozgrzewającą – nacierając nim plecy i klatkę piersiową, co szczególnie pomagało przy męczącym, suchym kaszlu.
6. Czy stosować wapno na przeziębienie?
Powszechnie się uważa, że zażywanie wapna w czasie przeziębienia zwalcza szybciej chorobę. Niestety, działanie to nie zostało udowodnione. Wręcz przeciwnie, udowodniono, że wapno zagęszcza wydzielinę, przez co trudniej ją odkrztusić. Dlatego wapno nie jest polecane przy infekcji dróg oddechowych.
Musisz to wiedzieć
7. Czy rosół ma dobroczynne działanie i wzmacnia organizm?
Rosół nie ma specjalnych właściwości, które pomagają w walce z przeziębieniem. Nie działa przeciwbólowo ani przeciwzapalnie. Jego oddziaływanie w czasie przeziębienia jest jednak bardzo korzystne dla naszego organizmu. Naukowcy odkryli bowiem, że poprawia nastrój. U chorych spożywających rosół wyższy był poziom karnozyny – peptydu, który odpowiada za nastrój w naszym organizmie. Nie jest więc powiedziane, że rosół zwalcza wirusy, ale dzięki niemu organizm ma więcej siły, aby stoczyć walkę z infekcją.
8. Zioła na kaszel i katar
Zioła mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – łagodzą suchy kaszel, pomagają odkrztusić wydzielinę przy mokrym kaszlu i udrażniają nos przy katarze. Dobre działanie mają takie zioła jjak: tymianek, majeranek, szałwia, rumianek, eukaliptus, lipa, czarny bez, dziewanna, pietruszka i podbiał. Na ich bazie można tworzyć wywary, które skutecznie wspomogą leczenie infekcji.