Trwa ładowanie...

Przyczyny bólu w podbrzuszu

Przyczyny bólu w podbrzuszu
Przyczyny bólu w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu najczęściej doskwiera kobietom, jednak mogą go odczuwać również mężczyźni chorzy na prostatę. Wśród przyczyn tej dolegliwości wskazuje się schorzenia układu płciowego – na przykład rak jajnika, układu moczowego – na przykład zapalenie pęcherza moczowego i układu pokarmowego – zapalenie wyrostka robaczkowego.

spis treści

1. Co to jest ból w podbrzuszu?

Ból w podbrzuszu to dolegliwość umiejscowiona w dolnej partii brzucha. Najczęściej dotyka on kobiet, choć może wystąpić również u mężczyzn. Ból ten może mieć różne nasilenie (łagodny lub), odmienny charakter (tępy lub kłujący), a także lokalizację (ból po prawej lub lewej stronie podbrzusza).

Ból podbrzusza usadowiony jest w jego dolnej części
Ból podbrzusza usadowiony jest w jego dolnej części (123RF)

2. Przyczyny dolegliwości bólowych w podbrzuszu

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Ból podbrzusza może być objawem wielu schorzeń ze strony układu płciowego, moczowego i pokarmowego. Ból w podbrzuszu pochodzenia ginekologicznego najczęściej występuje u kobiet w czasie owulacji i podczas miesiączkowania. Ból menstruacyjny jest ostry i wynika ze skurczów macicy. Pojawia się na kilka dni przed krwawieniem i towarzyszy kobiecie w czasie pierwszych dni miesiączki. Bólowi miesiączkowemu współtowarzyszą bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Kobieta może skarżyć się na zaparcia lub biegunkę. Z kolei ból owulacyjny doskwiera na 2 tygodnie przed miesiączką i ma związek z jajeczkowaniem. Jego przyczyną jest podrażnienie otrzewnej podczas pęknięcia pęcherzyka Graafa, z którego wydobywa się komórka jajowa.

Przyczyną kurczowego i ostrego bólu w podbrzuszu jest endometrioza, czyli gruczolistość. Ból wywołany tym schorzeniem pojawia się przed menstruacją albo w pierwszych dniach krwawienia. W tym przypadku ból może towarzyszyć kobiecie w czasie stosunku płciowego. Czasami występuje również w trakcie wypróżniania.

Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować
Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować [4 zdjęcia]

Ból zaczyna się z prawej strony, a z czasem zaczyna promieniować nawet na plecy? To może być zapalenie

zobacz galerię

Jako przyczyny bólu w podbrzuszu wskazuje się również czynniki, które nie mają związku z cyklem menstruacyjnym kobiety. Dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha mogą wystąpić w zapaleniu miednicy, w przypadku pęknięcia torbieli jajnika i pękniętej ciąży pozamacicznej. Ból, który jest objawem zapalenia miednicy, stopniowo narasta. Bywa odczuwalny w trakcie stosunku płciowego. Towarzyszy mu gorączka i wydzielina z szyjki. Jeżeli pęknie torbiel jajnika, silny ból pojawia się nagle i słabnie wraz z upływem czasu. Mogą z nim współistnieć krwawienie z pochwy, nudności i wymioty. Pękniętej ciąży pozamacicznej towarzyszy nagły i zlokalizowany ból, krwawienie i omdlenie. Brzuch kobiety może być wzdęty.

W przypadku samoistnego poronienia kobieta we wczesnym etapie ciąży odczuwa kurczowy ból w podbrzuszu. Tej przypadłości towarzyszy krwawienie z pochwy, wrażliwość piersi na ucisk. Występują też nudności. Ból w podbrzuszu może być symptomem także poważnych schorzeń, takich jak rak trzonu macicy i rak jajnika. Wówczas dolegliwości bólowe stopniowo narastają, można zaobserwować wydzielinę z pochwy i patologiczne krwawienie z dróg rodnych. Jeżeli kobieta skarży się na narastający ból w miednicy, może mieć zrosty. Występują one u pacjentek po operacji brzusznej.

Musisz to wiedzieć

Ból podbrzusza może być objawem zaburzeń w pracy układu pokarmowego, to znaczy zapalenia wyrostka robaczkowego, a także zapalenia żołądka, zapalenia uchyłków, zaparć i nowotworów. W przypadku zapalenia wyrostka chory dodatkowo skarży się na gorączkę i nudności. Ponadto nie ma apetytu. Jeżeli ból w podbrzuszu towarzyszy oddawaniu moczu, może wskazywać na choroby układu moczowego, to znaczy zapalenie pęcherza moczowego, kamicę moczową i kolkę nerkową. U mężczyzn ta dolegliwość może wskazywać na zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostatę. Skutkiem porodu pochwowego i nadwyrężenia mięśni brzucha również może być ból w podbrzuszu. Inne jego przyczyny to zaburzenia psychiczne, których chory doznał na skutek przemocy fizycznej lub psychicznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.