Trwa ładowanie...

Spuchnięty policzek u dziecka: przyczyny

 Agnieszka Gotówka
01.02.2024 06:10
Spuchnięty policzek u dziecka: przyczyny
Spuchnięty policzek u dziecka: przyczyny (https://stock.adobe.com/)

Spuchnięty policzek u dziecka może mieć różne przyczyny: od błahych po bardzo poważne. Mogą mu towarzyszyć inne objawy, m.in. gorączka, bolesność przy dotyku i zaczerwienienie. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze przyczyny spuchnięcia policzka u dziecka i kiedy spuchnięty policzek u dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

spis treści

1. Spuchnięty policzek u dziecka: przyczyny

Spuchnięty policzek to rodzaj obrzęku, który jest skutkiem gromadzenia się płynu w tkankach tych okolic twarzy. Może wynikać z:

  • chorób ogólnoustrojowych – wtedy nie występuje zaczerwienienie, nadmierne ocieplenie i bolesność, a także świąd, a przyczyną obrzęku może być zespół nerczycowy, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, obrzęk naczynioruchowy, niedoczynność tarczycy,
  • urazu – najczęściej towarzyszy mu zaczerwienienie lub rana skóry (np. rozcięcie),
  • alergii – obrzękowi towarzyszy wówczas świąd,
  • zapalenia (uszkodzenie komórek i tkanek oraz zwiększona przepuszczalność ścian naczyń w wyniku działania czynnika infekcyjnego) – pojawiają się wówczas objawy takie jak: podwyższona temperatura ciała, zaczerwienienie i ból.

1.1. Przyczyny i leczenie spuchniętego policzka u dziecka

Za spuchnięty policzek u dziecka mogą odpowiadać:

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
  • zębopochodny naciek/ropień policzka (spuchnięty policzek od zęba u dziecka)
  • róża (na skórze widać ogniska rumieniowo-obrzękowe o nieregularnym kształcie, którym towarzyszą objawy zakażenia, m.in. gorączka, dreszcze, zwiększona potliwość, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe),
  • zapalenie szpiku kości szczęki jako powikłanie zapalenia zatoki szczękowej.

Leczenie obrzęku twarzy jest uzależnione od jego przyczyny.

2. W jaki sposób diagnozuje się przyczynę spuchnięcia policzka u dziecka?

Spuchnięte dziąsło i policzek u dziecka mogą wskazywać na wybijanie się zęba, jednak w każdym przypadku warto skontaktować się z lekarzem (pediatrą lub stomatologiem). To konieczne zwłaszcza wtedy, gdy obrzękowi towarzyszy ból lub gorączka. Lekarz może postawić rozpoznanie na podstawie zgłaszanych objawów. Niekiedy jednak potrzebne są dodatkowe badania, wówczas – w zależności od podejrzewanego rozpoznania – wykonuje się najczęściej:

3. Jakie domowe sposoby mogą pomóc w zmniejszeniu opuchlizny policzka u dziecka?

Jeśli podejrzewamy spuchnięty policzek od zęba u dziecka i nie zauważamy żadnych innych niepokojących objawów warto stosować zimne okłady (ale uwaga: nie przykłada się ich bezpośrednio do skóry, tylko owija np. ręcznikiem). Można też podawać dziecku chłodne napoje.

Gdy jednak widzimy spuchnięty policzek u dziecka 5 lat czy starszego, u którego wybijanie się zębów jest już mniej odczuwalne, należy zachować czujność. Warto skonsultować się z lekarzem, a kiedy wystąpią dodatkowe objawy – udać się do specjalisty bezzwłocznie.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze