Trwa ładowanie...

Szyjnopochodny ból głowy

Avatar placeholder
08.06.2021 12:12
Szyjnopochodny ból głowy
Szyjnopochodny ból głowy

Kłopoty z kręgosłupem szyjnym mogą prowadzić do szyjnopochodnych bóli głowy. Wówczas odczuwalne są uciski w okolicach górnego odcinka szyjnego, najczęściej podczas ruchu kręgosłupa szyjnego. Można wymienić kilka ich rodzajów, a leczenie dobrane jest do specyfiki schorzenia.

spis treści

1. Co to jest szyjnopochodny ból głowy?

Głównymi cechami charakteryzującymi ten rodzaj bólu głowy są przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku drugiego i trzeciego kręgu szyjnego. Oprócz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnopochodny ból głowy może być spowodowany także urazami kręgosłupa szyjnego albo chorób o podłożu zapalnym.

2. Ogólne objawy szyjnopochodnych bóli głowy

Osoby odczuwające ten rodzaj bólu zwracają szczególną uwagę na fakt, że nasila się on podczas poruszania szyją albo uciskania miejsc, które w szyi lub karku bolą. Ponadto skarżą się też na bóle w okolicach żuchwy, potylicy czy też gałek ocznych. Z uwagi na bardzo podobne objawy, tj. nagłe bóle głowy, napięcie mięśni twarzy, bóle karku, szyi, szyjnopochodne bóle głowy są mylone z bólami migrenowymi. Dlatego tak istotna jest odpowiednia diagnostyka lekarza specjalisty, w tym neurologa, który dokładnie przeanalizuje, czy ten rodzaj bóli niej jest spowodowany innymi patologiami odcinka szyjnego kręgosłupa niż charakterystycznymi dla tych szyjnopochodnych bóli głowy.

Bóle głowy mogą wywodzić się od skrzywień kręgosłupa
Bóle głowy mogą wywodzić się od skrzywień kręgosłupa (123RF)

3. Kliniczne objawy szyjnopochodnych bóli głowy

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Ból głowy można podzielić z uwagi na charakterystyczne objawy kliniczne. Wyróżnić tutaj można rodzaj najczęściej spotykany, jakim jest postać prosta charakteryzująca się tym, że ból ulokowany jest w okolicy oka albo potylicy, czyli tylnej części karku. Ból potrafi być długotrwały, rozlany do takiego stanu, że niekiedy chorzy narzekają jakby na bóle zatok lub gałek ocznych.

Istnieje także postać naczyniowa, dużo rzadsza od postaci prostej. W tym przypadku główny nacisk występuje w okolicy nosa. Dochodzić może przez to do zatykania się nosa lub wycieku z niego. Postać migrenopodobna to rodzaj bólu, który objawy ma prawie takie same, jak w przypadku migreny. Różnica polega na tym, że chory słabiej reaguje na stosowane w migrenie środki farmakologiczne. Zdecydowanie lepiej organizm reaguje na zastosowanie leczenia obejmującego schorzenie w obrębie kręgów szyjnych.

4. Częstotliwość występowania szyjnopochodnych bóli głowy

Pacjenci chorujący na ten specyficzny ból głowy podają, że częstotliwość i siła występowania bólu jest trudna do jednoznacznego dookreślenia. W niektórych przypadkach jest to nagły ból głowy trwający silnie i krótko, a w niektórych przypadkach ból stopniowo narasta i stopniowo ustępuje. Ból głowy w tym rodzaju może trwać kilka minut, kilka godzin, a nawet kilka dni. Niektóre osoby podają również, że szyjnopochodny ból głowy może występować codziennie lub raz na kilka dni lub tygodni.

5. Rodzaje szyjnopochodnych bóli głowy

Z uwagi na różne umieszczenie bóli, a także częstotliwości ich występowania wyróżnia się kilka form szyjnopochodnych bóli głowy:

ból potyliczny, umiejscowiony – jak sama nazwa wskazuje – w potylicy;

ból czołowy i okołogałkowy, który charakteryzuje się uciskiem, i bóle w okolicach gałek ocznych i czoła;

• ból potyliczno-skroniowo-żuchwowy – czyli najbardziej zróżnicowany, w którym ból jest wędrujący w granicach potylicy, skroni i żuchwy;

• ból rozlany, który przemieszcza się z jednego miejsca w następne.

Bez względu na rodzaj bólu w każdej sytuacji można zaobserwować u chorego obniżony poziom jakości życia. Człowiek pod wpływem bólu przestaje skupiać na czymkolwiek uwagę. Tak samo czują się osoby, które doświadczają klasterowych bóli głowy, napięciowych bóli głowy lub typowej migreny.

Musisz to wiedzieć

6. Przyczyny szyjnopochodnych bóli głowy

Silnego bólu głowy powiązanego z kręgosłupem szyjnym doświadczają częściej kobiety niż mężczyźni. Najczęściej są one wywołane:

• z powodu postępujących zmian w obrębie tkanek miękkich, spowodowanych przeciążeniami lub zmianami pochodzącymi z naczyń krwionośnych;

• skrzywieniami i zrośnięciami kręgów kręgosłupa szyjnego;

• uciskami na nerwy.

Do zmian w obrębie kręgosłupa może dojść na skutek urazów, przeciążeń, zmian spowodowanych chorobami takimi jak np. nowotwory, czy też infekcje. Jednak czynnikami wywołującymi lub związanymi z częstotliwością napadu szyjnopochodnego bólu głowy mogą okazać się np. wadliwa pozycja siedzenia, spania, czy też innego obciążenia kręgosłupa szyjnego. W niektórych przypadkach także gwałtowne zmiany pozycji ciała lub nawet miesiączka mogą wywoływać szyjnopochodne bóle głowy. Istotne jest także zwrócenie uwagi na nadmiar bodźców, stres czy też inne czynniki emocjonalne, gdyż one również mogą wpłynąć na pojawienie się tych bóli.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze