Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

TSH norma - dzieci, wysoki poziom, niski poziom

Avatar placeholder
31.08.2017 12:49
TSH norma - dzieci, wysoki poziom, niski poziom
TSH norma - dzieci, wysoki poziom, niski poziom

TSH (Thyroid Stimulating Hormone) to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Sygnalizuje on tarczycy potrzebę uwalniania dwóch hormonów – fT3 i fT4. Hormony tarczycy pomagają organizmowi w metabolizmie energii. Są również kluczowe dla prawidłowego rozwoju mózgu u noworodków i dzieci do lat 3. Jakie są objawy zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu TSH u dzieci?

spis treści

1. TSH norma - dzieci

W zależności od wieku dziecka prawidłowe wartości TSH przedstawiają się następująco:

  • U wcześniaków norma TSH mierzony 3-4 dni po urodzeniu powinien wynosić od 0.8 do 6.9 µU/ml.
  • U noworodków, które przyszły na świat w terminie (TSH mierzony 4 dni po narodzinach dziecka) norma TSH badania to 1.3-16 µU/ml.
  • U niemowląt (1-11 miesięcy) TSH powinien być na poziomie od 0.9 do 7.7 µU/ml.
  • U dzieci od pierwszego roku życia do rozpoczęcia dojrzewania poziom TSH powinien być rzędu 0.6-5.5 µU/ml.
  • Dzieci po okresie pokwitania oraz osoby dorosłe powinny mieć poziom THS wynoszący 0.5-4.8 µU/ml.

Za normę TSH dla dorosłych uchodzi 0.5-5.0 mlU/L, ale w niektórych laboratoriach za prawidłowy uważa się przedział od 0.3 do 3.0 mlU/L. Normy TSH mogą różnić się nie tylko w poszczególnych laboratoriach, ale i w krajach. Warto mieć to pod uwagą, analizując uzyskane rezultaty badania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Choroby tarczycy a ciąża"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. TSH norma - wysoki poziom

Jeśli tarczyca staje się zbyt mało aktywna, przysadka mózgowa wydziela więcej TSH, by pobudzić ten gruczoł do pracy. W takiej sytuacji wysoki poziom TSH może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Nie dość aktywna tarczyca wytwarza zbyt małą ilość hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy u dziecka może być spowodowana zaburzeniami tarczycy u matki, produkcją przeciwciał przeciw tarczycy lub nieprawidłowościami w budowie tarczycy.

Czasami funkcjonowanie tarczycy wraca do normy w ciągu kilku dni, wówczas nie trzeba stosować długotrwałego leczenia tej przypadłości. Niedoczynność tarczycy u dzieci może być również wynikiem styczności z lekami na tarczycę lub niedoborem jodu w okresie płodowym. Symptomy choroby mogą różnić się u poszczególnych dzieci w zależności od przyczyny niedoczynności oraz wieku dziecka. Choroba może przebiegać również bezobjawowo.

Najczęstsze symptomy podwyższonego poziomu TSH u dzieci to: chrypka, zmniejszenie apetytu, wybrzuszenie pępka, zaparcia, spowolnienie wzrostu lub opóźniony wzrost, opóźniony rozwój zębów, powolna mowa, opóźnienie pokwitania, słaby puls, wysuszone usta i skóra, opadające powieki, przybranie na wadze, wypadanie włosów oraz obrzęk twarzy. Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci jest uzależnione od przyczyny choroby oraz jej postaci. Bez podjęcia leczenia choroba może doprowadzić do opóźnienia umysłowego. Wysoki poziom TSH może być również wynikiem obecności guza w przysadce mózgowej. Jeśli dziecko ma niedoczynność tarczycy, leczenie trwa do końca jego życia.

Zobacz także

3. TSH norma - niski poziom

Jeśli tarczyca staje się nadaktywna i zaczyna produkować więcej fT3 oraz fT4, wytwarzanie TSH przez przysadkę mózgową jest ograniczone. Dlatego też, jeśli poziom TSH u dziecka jest niski, oznacza to zbyt aktywną tarczycę. Jest to tak zwana nadczynność tarczycy. Choroba ta jest diagnozowana rzadziej niż niedoczynność tarczycy. Jej objawy to: gwałtowne bicie serca, problemy z koncentracją, nadmierne pocenie się, zaczerwieniona skóra, nerwowość oraz obrzęk szyi. W celu spowolnienia aktywności tarczycy stosuje się leki przeciwtarczycowe. Leki te pozwalają na zneutralizowanie wpływu T3 i T4 na tkanki. Czasami najlepszym wyjściem jest operacyjne usunięcie części tarczycy. Sposób leczenia nadczynności tarczycy zależy jednak od przyczyny choroby, jej postaci oraz wieku dziecka.

Niski poziom TSH może być również wynikiem zaburzeń przysadki mózgowej. Spełnia ona ważną funkcję kontrolną wobec wielu innych gruczołów, dlatego metoda leczenia powinna być ostrożnie dobrana do potrzeb małego pacjenta. Na poziom TSH wpływać może również choroba Hashimoto oraz choroba Gravesa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze