Trwa ładowanie...

Wspiera walkę z rakiem. Profesor odkrył silne działanie antynowotworowe

Avatar placeholder
23.09.2024 19:32
Roślina wspierająca walkę z nowotworami. Wielu myśli, że to bezużyteczny chwast
Roślina wspierająca walkę z nowotworami. Wielu myśli, że to bezużyteczny chwast (Getty Images)

Dla wielu to zwykły chwast ogrodowy, roślina ta jednak zawiera cenne minerały, a co więcej, wykazano, że zawiera ekstrakty wykazujące silne działanie antynowotworowe, szczególnie w leczeniu raka jajnika. To jednak nie wszystkie jej wyjątkowe właściwości.

spis treści

1. Moc zdrowia w jednej roślinie

Właściwości zdrowotne tej rośliny są znane od wieków, jednak dopiero kilka lat temu zyskała globalne uznanie, gdy naukowcy wykorzystali zawarte w niej związki do opracowania nowych leków. Chociaż dla wielu osób uchodzi za chwast, warto zapoznać się z jej prozdrowotnymi właściwościami.

Artemisia annua, czyli bylica roczna, kryje w sobie bogactwo cennych substancji. Aby poczuć jej charakterystyczny zapach, wystarczy delikatnie potrzeć jej liście.

Pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej roślina od wieków była wykorzystywana w tamtejszej medycynie jako lecznicze zioło, najczęściej w formie naparu. Stała się szeroko znana dzięki związkom takim jak artemizyna, stosowanym w leczeniu malarii. W 2015 roku badania nad tym lekiem przyniosły chińskiej uczonej Tu Youyou Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Zobacz film: "Jak myć warzywa i owoce?"

Bylica roczna zawiera cenne minerały, takie jak potas i selen. Choć to rzadki gatunek, można go spotkać w południowej Polsce. Wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe oraz przeciwpasożytnicze, a także przeciwgrzybicze. Bogata jest w flawonoidy i polifenole, co czyni ją skutecznym środkiem w leczeniu babeszjozy oraz wspieraniu funkcjonowania układu oddechowego.

2. Przeciwdziała nowotworom

Roślina ta była także przedmiotem badań nad jej potencjalnym działaniem przeciwnowotworowym.

Brytyjski ekspert prof. Jill Kolesar pozyskał ekstrakty z rośliny z Kentucky Tobacco Research and Development Center i zaobserwował "imponującą aktywność przeciwnowotworową".

Profesor Jill Kolesar z Kentucky Tobacco Research and Development Center zaobserwował "imponującą aktywność przeciwnowotworową". Odkrył, że ekstrakty z bylicy wykazują silne działanie antynowotworowe, szczególnie w leczeniu raka jajnika. Inni badacze badali jej wpływ na białaczkę szpikową u dzieci oraz nowotwory szyjki macicy, piersi, okrężnicy i płuc.

Mimo licznych korzyści zdrowotnych, trzeba pamiętać, że stosowanie bylicy rocznej w laboratorium różni się od picia naparów z tej rośliny. Jak w przypadku innych ziół, istnieje ryzyko interakcji z lekami, dlatego przed wprowadzeniem takich naparów do diety warto skonsultować się z lekarzem.

Choć Artemisia annua ma obiecujące właściwości lecznicze, jej stosowanie u dzieci powinno być bardzo ostrożne i ograniczone. Zwłaszcza w formach ziołowych, które nie są dobrze standaryzowane, ryzyko przewyższa potencjalne korzyści.

Dla dzieci najlepiej jest opierać się na sprawdzonych lekach, które są badane i zatwierdzone do stosowania u najmłodszych, a stosowanie produktów z Artemisia annua powinno być skonsultowane z lekarzem, szczególnie w kontekście leczenia malarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze