Trwa ładowanie...

Z czasem poduszki zmieniają wygląd. Co oznaczają żółte plamy i jak się ich pozbyć?

Avatar placeholder
06.12.2024 15:56
Co oznaczają żółte plamy na poduszkach?
Co oznaczają żółte plamy na poduszkach? (Getty Images)

Na tkaninie poduszek w dziecięcym pokoju z biegiem czasu tworzą się żółte plamy i choć to normalne, nie należy tego zbyt długo ignorować. Czyste, śnieżnobiałe poduszki kojarzą się z czystością i zachęcają dzieci do snu. Co zrobić z tymi pożółkłymi i kiedy najlepiej je wymienić?

spis treści

1. Dlaczego poduszki z czasem żółkną?

Dorośli około jednej trzeciej dnia spędzają w łóżku, dzieci jeszcze więcej, więc poduszki muszą wiele wytrzymać.

Pot w 90 proc. składa się z wody, ale pozostałe 10 proc. jego składu to mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, cukier i elektrolity. Dodatkowo większość z nas ślini się podczas snu, zwłaszcza gdy mamy katar i nie możemy swobodnie oddychać przez nos. Dochodzą do tego oleje, które wydziela skóra w nocy oraz sebum ze skóry głowy. Nasze poduszki są także zanieczyszczane przez produkty pielęgnacyjne, takie jak np. kremy i balsamy. Nic więc dziwnego, że po dłuższym użytkowaniu pojawiają się na nich zażółcenia.

2. Koniec z plamami na poduszkach. Jak im zapobiec?

Dodatkowo nie pomaga skład poduszek. Naturalne materiały, takie jak puch i pierze, mogą się z czasem rozkładać, a wydzielające się z nich olejki mogą powodować odbarwienia.

Zobacz film: "kasia wilk ciałopozytywność"

Widok zażółconych, poplamionych poduszek jest nie tylko nieestetyczny, ale nie wpływa też korzystnie na zdrowie malucha. Jak zapobiec ich żółknięciu? Po pierwsze wietrzmy dzieciom pościel, jeśli jest taka możliwość, bo kołdry i poduszki lubią świeże powietrze. Przy ładnej pogodzie warto wystawić je a zewnątrz i dać im pooddychać.

Jeśli jedna poduszka w łóżku twojego dziecka jest już widocznie poplamiona, to powinniśmy ją niezwłocznie wymienić. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się przykre konsekwencje zdrowotne, takie jak reakcje alergiczne lub problemy z oddychaniem. Ponadto roztocza i bakterie czują się bardzo dobrze w tak wilgotnym środowisku, co może znacznie pogorszyć komfort snu u maluchów i większych dzieci.

Aby usunąć te nieestetyczne przebarwienia, można też zastosować prosty domowy sposób. Należy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą, by stworzyć pastę, i nałożyć ją na plamę. Po kilkudziesięciu minutach należy dokładnie spłukać poduszkę i wyprać ją w pralce w odpowiedniej temperaturze.

Dobrze sprawdzają się też wybielacze na bazie tlenu, które delikatnie rozjaśniają materiał. Aby zapobiec żółknięciu, regularnie zmieniaj poszewki i pierz poduszki co kilka miesięcy. Korzystanie z ochronnych pokrowców na poduszki to także skuteczny sposób na ograniczenie tego problemu.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze