Trwa ładowanie...

Zagrożenie cukrzycą ciążową jest wyższe latem

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 14.06.2019 12:38
Zagrożenie cukrzycą ciążową jest wyższe latem
Zagrożenie cukrzycą ciążową jest wyższe latem (123RF)

Badacze przeanalizowali dane, jakie zbierano przez trzy ostatnie lata. Dotyczyły one grupy blisko 8 tysięcy ciężarnych kobiet mieszkających w klimacie umiarkowanym**, które wykonały doustny test obciążenia glukozą (zwany również testem tolerancji glukozy).

Na podstawie przeprowadzonych analiz wykazano, że liczba przypadków cukrzycy ciążowej różni się w zależności od pory roku. Najwięcej zachorowań notuje się latem.

Wyniki testu obciążenia glukozą kobiet, które poddały się badaniu w okresie letnim wykazały, że w ich krwi stężenie glukozy było wyższe od średniej. Po uwzględnieniu wyników po upływie godziny od podania glukozy cukrzycę ciążową stwierdzano o 29 proc. częściej latem i o 27 proc. rzadziej zimą.

1. Cukrzyca nie idzie na urlop

Lato jest szczególnie trudnym okresem dla diabetyków. Częściej dochodzi wówczas do zaburzeń równowagi organizmu, co prowadzić może do wystąpienia groźnych powikłań, np. hipoglikemii.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

W okresie letnim cukrzycy powinni częściej kontrolować poziom cukru we krwi. Pamiętać również muszą o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Cukrzycy są ponadto bardziej narażeni na przegrzanie, stąd w upalne dni muszą podjąć odpowiednie działania profilaktyczne, by zapobiec wystąpieniu udaru cieplnego.

Warto też pamiętać, by latem przechowywać glukometr, paski i insulinę w odpowiednich warunkach (w suchym i chłodnym miejscu).  

2. Co to jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa (GDM, ang. gestational diabetes mellitus) polega na zaburzeniu metabolizmu węglowodanów. Dotyczy 2-4 proc. ciężarnych.

Chorobę diagnozuje się najczęściej między 24. a 28. tygodniem ciąży, kiedy to wykonywany jest doustny test obciążenia glukozą. Objawy choroby w zdecydowanej większości przypadków zanikają po porodzie.

Cukrzyca ciążowa dotyczyć może każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Na wystąpienie choroby bardziej są jednak narażone panie, które mają nadwagę, lub w rodzinie których występowała cukrzyca typu II. Ryzyko pojawienia się choroby wzrasta wraz z wiekiem i przy kolejnej ciąży.

Zagrożenie cukrzycą ciążową jest wyższe latem
Zagrożenie cukrzycą ciążową jest wyższe latem (123RF)

3. Diagnostyka cukrzycy ciążowej

Często występujące objawy cukrzycy ciążowej to zawroty głowy i odczuwanie przez kobietę silnego pragnienia. W wielu przypadkach jednak choroba nie daje o sobie znać i uwidacznia się dopiero w wyniku testu obciążenia glukozą, które to badanie jest obligatoryjne dla wszystkich kobiet spodziewających się dziecka.

Wykonuje się je w II trymestrze ciąży. Badanie polega na sprawdzeniu, jak glukoza (przyjęta przez ciężarną w formie bardzo słodkiego napoju) wpływa na poziom cukru w organizmie.

Jeśli wynik jest nieprawidłowy (wyższy niż 140 mg po dwóch godzinach od podania glukozy), pacjentka jest kierowana do poradni diabetologicznej. Tam specjaliści mogą zdecydować o dalszej diagnostyce lub o natychmiastowym rozpoczęciu leczenia.

Niezwykle istotne jest odpowiednie leczenie cukrzycy ciążowej. Choroba może bowiem wywołać wiele powikłań.

W przypadku ciężarnych, u których zdiagnozowano cukrzycę, wyższe jest ryzyko wystąpienia hipoglikemii, kwasicy ketonowej, śpiączki.

U pacjentek w ciąży z powikłaną cukrzycą wystąpić mogą również choroby, tj. nadciśnienie indukowane ciążą, retinopatia, zapalenie odmiedniczkowe nerek, wielowodzie, stan przedrzucawkowy lub rzucawka.

Odpowiednie leczenie i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala na zminimalizowanie ryzyka poronienia, porodu przedwczesnego i nagłego obumarcia płodu.

Nierozpoznana cukrzyca ciążowa może również prowadzić do wystąpienia szeregu powikłań u płodu, wywołując m.in. niedojrzałość metaboliczną narządów lub przerost mięśnia sercowego.

Trudny jest również poród. W przypadku cukrzycy ciążowej u dziecka często diagnozowana jest makrosomia (nadmierna wielkość lub masa płodu).

To w znacznym stopniu utrudnia poród, czyniąc go bardzo długim, a czasem wręcz zagrażającym życiu matki i dziecka. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia urazów okołoporodowych, m.in. dystocji barkowej.

W wielu przypadkach u pacjentek z cukrzycą ciąża jest rozwiązywana drogą cięcia cesarskiego.

Wystąpieniu powikłań można jednak zapobiec. Są one rzadkością u kobiet, nad którymi sprawowana jest odpowiednia opieka położnicza. Wykrycie zaburzeń gospodarki węglowodanowej na wczesnym etapie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u matki i dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze