Zapalenie gardła u niemowląt
Zapalenie gardła zazwyczaj zaczyna się od infekcji wirusowej, np. od przeziębienia. Wirusy powodują stan zapalny górnych dróg oddechowych i niszczą nabłonek śluzówki nosa i gardła. Gardło stanowi przedsionek układu oddechowego i pokarmowego, dlatego jest szczególnie narażone na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, zawartymi w powietrzu i w spożywanych pokarmach. Najwięcej zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy.
1. Objawy zapalenia gardła u niemowląt
Izolowane zapalenie gardła występuje bardzo rzadko. Często towarzyszą mu objawy nieżytowe ze strony błon śluzowych górnych dróg oddechowych, np. zapalenie zatok czy katar.
Na początku maluszek odczuwa nieprzyjemne drapanie w gardle. Niemowlę staje się płaczliwe, rozdrażnione, nie chce ssać i może próbować wkładać sobie paluszki głęboko do buzi. Starsze niemowlęta skarżą się na ból gardła i mają trudności w przełykaniu śliny.
Zapaleniu gardła u dzieci często towarzyszy wodnisty katar i suchy kaszel, czasami pojawia się również lekko podwyższona temperatura ciała – około 37ºC. Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i zaczerwieniona.
W nocy niemowlę nie może spać i może się budzić z płaczem z powodu trudności w oddychaniu. Wysoka gorączka, niechęć do jedzenia, dreszcze, szczękościsk, nieprzyjemny zapach z ust mogą sugerować anginę.
Wygląd gardła zależy od patogenu wywołującego chorobę. Większość infekcji gardła u dziecima charakter wirusowy. Infekcje bakteryjne stanowią 10-30% wszystkich stanów zapalnych gardła.
Tymczasem, grzybicze zapalenie gardła należy do najrzadszych rodzajów infekcji i rozwija się w wyniku długotrwałego przyjmowana konkretnych antybiotyków, leczenia metodą immunosupresyjną lub też jako następstwo osłabionej odporności.
Gardło niemowlaka jest rozpulchnione, czasem z białym nalotem i grudkami, mogą być również powiększone i zaczerwienione migdałki podniebienne. Pod palcami niekiedy można wyczuć nieznacznie powiększone węzły chłonne szyi.
W niektórych zakażeniach wirusowych zapalenie gardła przebiega z współwystępującą biegunką i bólami brzucha. Gdy zapaleniu gardła towarzyszy wodnisty katar i podrażnienie spojówek, przyczyną dolegliwości może być alergia wziewna.
Jeśli objawy zapalenia gardła nie słabną po trzech dniach, lecz nasilają się, można podejrzewać rozwój zakażenia bakteryjnego. Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, bo może rozwinąć się angina lub zapalenie ucha środkowego.
2. Leczenie zapalenia gardła u niemowląt
Leczenie zapalenia gardła polega na stosowaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Maluszkowi podaje się czasami również leki łagodzące kaszel i katar. Antybiotyk stosuje się tylko w przypadku bakteryjnego zakażenia gardła.
Aby uśmierzyć ból gardła, można podawać niemowlęciu do picia chłodne, ale nie zimne napoje. Warto również nawilżać powietrze w mieszkaniu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy jest ono zbyt suche. W leczeniu zapalenia gardła bardzo pomaga aerozoloterapia.
Maluszek powinien pozostać w domu. W razie gorączki należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu dziecka. Pomocne mogą okazać się również:
- środki nawilżające błonę śluzową nosa;
- leki zmniejszające ilość wydzieliny z nosa;
- leki przeciwgorączkowe;
- leki antyhistaminowe.
Z naturalnych metod leczenia polecane są balsamy zawierające olejki eteryczne do smarowania klatki piersiowej. Olejki są bardzo lotne i wdychane przez nos oddziałują przeciwzapalnie na błonę śluzową jamy gardłowo-nosowej.
ależy pamiętać, że zapalenie gardła u dzieci może towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym, takim jak ospa wietrzna, odra, różyczka, mononukleoza zakaźna, błonica. W rozpoznaniu przyczyn choroby i w rozpoczęciu terapii konieczna jest diagnoza lekarska.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ból gardła u niemowlaka.