Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Zdrowe smakołyki dwulatka

Avatar placeholder
08.06.2021 11:07
Zdrowe smakołyki dwulatka
Zdrowe smakołyki dwulatka

Gdy dziecko kończy 2 latka, wiele mam zastanawia się, co może teraz ono jeść. Tak naprawdę, w tym wieku nasza pociecha może jeść wszystko tak jak my, dorośli. Oczywiście, maluchy raczej nie powinny jest fast foodów w nadmiernej ilości. Powinniśmy podawać im zdrowe pokarmy. Musimy jednak pamiętać, by wprowadzać dane produkty bardzo ostrożnie.

spis treści

Dwulatek raczej nie będzie zainteresowany jedzeniem papkowatych potraw. Jak zostało wspomniane wyżej, produkty wprowadzaj stopniowo. Najlepiej zacząć od owoców pozbawionych pestek (np. jabłka, bezpestkowe winogrona).

Po jakimś czasie nawet niejadek powinien skusić się na smakołyki typu:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

• wafle ryżowe;

• kiszone ogórki;

marchew.

Postaraj się nie zanudzać dziecka ciągłymi papkami o podobnym smaku. Staraj się urozmaicać jego posiłki. Spokojnie możesz używać przypraw, których dodajesz do swoich potraw. Niech nasze dziecko nie odczuwa monotonii w jedzeniu.

Kończąc dwa latka dziecko może jeść wszystko
Kończąc dwa latka dziecko może jeść wszystko (123RF)

Pamiętaj! Nigdy nie zmuszaj swojego dwulatka do jedzenia! Naturalny jest spadek apetytu u malucha. To dlatego, że oswaja się z nowym menu. Nie możesz również zapomnieć o kolorach na talerzu. Wtedy maluch nie będzie wybrzydzał. Możesz również poprosić swojego dwulatka o pomoc w przygotowaniu np. kanapek. Maluch na pewno będzie chciał spróbować kanapeczek, które sam zrobił! Musisz również pamiętać, że dziecko może być uczulone na jakiś produkt, dlatego też uważaj przy wszelkich eksperymentach. Lepiej „na pierwszy raz” dać swojemu dziecku mniejszą porcję. Później oczywiście obserwuj dziecko, czy nie ma objawów żadnej alergii.

1. Składniki smakołyków dwulatka

Witaminy, składniki mineralne, tłuszcze zwierzęce i inne składniki odżywcze – to właśnie powinna zawierać dobra dieta dwulatka. Postaramy się opisać, jakie produkty tworzą piramidę zdrowego odżywiania:

• Pierwszym bardzo ważnym produktem w diecie dziecka są warzywa, które powinny być podstawą takiej diety. Mają bardzo dużo witamin, lecz przyrządzone w niewłaściwy sposób tracą swe wartości odżywcze, dlatego też bardzo ważne jest, aby gotować je na parze albo podawać surowe.

• Na drugim miejscu w diecie dwulatka znajdziemy owoce. To przysmak każdego malucha, dlatego też możemy stosować je w formie zdrowego deseru.

• Budulcem kości jest jakże ważne białko. Podawaj dziecku dużą ilość mleka i przetworów mlecznych (3-4 szklanki mleka lub odpowiedników, np. jogurt), jeśli oczywiście nie ma na nie alergii. Pamiętaj również, że dziecku potrzebne są tłuszcze do wchłaniania białka, dlatego raczej możemy odrzucić mleko odtłuszczone czy jogurty 0 proc.

Musisz to wiedzieć

• W jadłospisie nie może zabraknąć ryb i mięsa. Są one bardzo cennym źródłem kwasów omega-3.

• Nie wahaj się przy podawaniu dziecku pieczywa pełnoziarnistego, ponieważ zawiera ono cenny błonnik. Uważaj jednak, aby nie podawać go zbyt dużo, ponieważ może skutkować to biegunką.

Najlepszym sposobem na znalezienie idealnego rozwiązania jest metoda prób i błędów. Tak samo jest i przy diecie malucha. Musi on po prostu wszystkiego spróbować. Pamiętaj jednak, aby starać się podawać mu produkty, które lubi. Za to te, które mu nie smakują bądź na które reaguje bólem brzucha, odstaw i zamień na inne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze