Trwa ładowanie...

Choroby, które możemy wyczytać z wyglądu języka

Biały nalot na języku świadczy o kłopotach z żołądkiem
Biały nalot na języku świadczy o kłopotach z żołądkiem (123rf)

Z wyglądu języka, a właściwie ze zmian, jakie na nim zachodzą, można wyczytać wiele chorób. Dlatego zdanie "pokaż język" jest nieodłącznym elementem wizyty u pediatry.

1. Zmiany na języku mogą być sygnałem choroby

Język pełni w organizmie człowieka kilka funkcji. Na jego powierzchni znajdują się tysiące kubków smakowych, dzięki którym rozpoznajemy smaki, czujemy co jemy i pijemy. Ale język to także silny mięsień, bez którego nie byłoby możliwe mówienie ani przełykanie. Zdrowy ma różowy kolor, jest gładki i sprężysty, a poruszanie nim i dotykanie go nie sprawia bólu. Jeśli w organizmie zaczyna dziać się coś złego, jego wygląd się zmienia.

2. Zmiany koloru języka

Czerwone plamki lub zaczerwienienie koniuszka języka to często objawy niedoborów witamin z grupy B. Silnie zaczerwieniony aż do nasady mięsień może sygnalizować także chorobę Kawasakiego.

Malinowoczerwony odcień jest również jednym z charakterystycznych objawów przy szkarlatynie. Język jest początkowo biały, a następnie malinowoczerwony i ten sam kolor przybiera także podniebienie dziecka, które wygląda, jakby pełne było wybroczyn.

Zobacz film: "Kiedy zaleca się stosowanie probiotyków?"

Przy niedokrwistości występuje pieczenie języka, zanikają brodawki.

Odcień sinawy na koniuszku jest z kolei sygnałem, że organizm ma problemy związane z układem krążenia, w tym także z sercem.

3. Zmiany struktury języka

Dzieci z cukrzycą mają często język suchy i uogólniony zanik brodawek języka. Z kolei grudki pojawiają się, gdy dochodzi do zakażenia drożdżakami.

Czerwone plamki na języku mogą być skutkiem przyjmowania dużych ilości środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Po lekach odwadniających (stosowanych np. przy chorobach nerek czy zaburzeniach krążenia) zdarza się, że język pokryty jest bruzdami.

4. Nalot i osad na języku

W przebiegu infekcji bakteryjnych, a także w trakcie anginy, chropowatą powierzchnię języka pokrywa biały, równomierny nalot. Jest on charakterystyczny także przy dolegliwościach ze strony żołądka, pojawia się u osób z wrzodami lub stanem zapalnym układu trawiennego.

To musisz wiedzieć:

Żółty nalot na języku może świadczyć o infekcjach przewodu pokarmowego, nieprawidłowej diecie, nikotynizmie, zaniedbaniach higienicznych w obrębie jamy ustnej. Czasem towarzyszy chorobom wątroby, żołądka lub stanom zapalnym jamy ustnej.

5. Opuchnięcie języka

Do obrzęku języka dochodzi zazwyczaj podczas alergicznej reakcji organizmu i najczęściej jest to groźny objaw. Zdarza się, że organ ten – bardzo jeszcze delikatny u dziecka - reaguje puchnięciem na maleńkie skaleczenie (np. gdy dziecko ugryzie się w język), ale też na ostre czy kwaśne smaki.

Zdarza się jednak, że obrzęk może wskazywać na zagrażający wstrząs anafilaktyczny którego skutkiem – w razie nieudzielenia natychmiastowej pomocy - jest śmierć. Jeśli puchnięciu towarzyszą wymienione poniżej objawy, należy natychmiast dzwonić po pogotowie lub jechać do szpitala:

Groźnymi objawami są:

 • zawroty głowy,
 • uczucie silnego osłabienia,
 • kołatanie serca,
 • chrypka,
 • uczucie braku powietrza,
 • nudności i wymioty,
 • trudności w przełykaniu,
 • silne pieczenie i mrowienie w gardle,
 • nagłe i intensywne swędzenie gardła i jamy ustnej,
 • obrzęk wokół oczu i ust,
 • silna pokrzywka lub wysypka,
 • niskie ciśnienie krwi (nagły spadek),
 • nudności lub wymioty,
 • problemy z oddychaniem - duszność, sapanie, zadławienie.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze