Trwa ładowanie...

Czy w przypadku cukrzycy można mówić o epidemii?

Avatar placeholder
15.05.2019 12:56
Czy w przypadku cukrzycy można mówić o epidemii?
Czy w przypadku cukrzycy można mówić o epidemii? (123rf)

Cukrzyca to choroba, która coraz bardziej się rozprzestrzenia. Z uwagi na wiele czynników zależnych i niezależnych od człowieka, zaburzenia w poziomie cukru stają się dzisiaj chorobą populacyjną. Czy w związku z tym można mówić o epidemii cukrzycy?

spis treści

1. Hospitalizacje w Polsce

Zgodnie z raportem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że latach 2000–2012 liczba hospitalizowanych osób zwiększyła się o ponad 20 proc. Jak się okazuje, wynik ten zawyżony jest z uwagi na duży odsetek (także 20 proc.) nieuzasadnionych przypadków hospitalizacji w polskich szpitalach.

Dzieje się tak z uwagi na to, że w Polsce nadal funkcjonuje przekonanie, że aby poddać się szczegółowym badaniom typu rezonans magnetyczny czy też określenie wielu parametrów organizmu, trzeba kilka dni spędzić w szpitalu.

Diagnostyka cukrzycy to przede wszystkim systematyczna kontrola poziomu cukru we krwi
Diagnostyka cukrzycy to przede wszystkim systematyczna kontrola poziomu cukru we krwi
Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Nic bardziej mylnego. Wszystkie badania, te bardzo szczegółowe również, można wykonać, stawiając się do określonych poradni zdrowia. Jednak wszystko najczęściej rozbija się o pieniądze, gdyż szpital otrzymuje je za każdego pacjenta, co zwiększa popyt na hospitalizowanie. To wpływa na tworzące się błędne koło i zwiększenie odnotowywanych wzrostów w hospitalizowaniu ludzi.

2. Cukrzyca w Polsce

Diagnoza to podstawowa zasada poszukiwania złego samopoczucia i stanu zdrowia pacjenta. W pierwszej kolejności pacjent stawia się do lekarza opieki podstawowej, który może skierować na szereg badań, jednak nie posiada mocy sprawczej na skierowanie na specjalistyczne badania diagnostyczne, a w lecznictwie ambulatoryjnym są limity. W ten sposób zdarza się, że pacjent zostaje skierowany do szpitala na specjalistyczne badania.

To też warto wiedzieć

W przypadku cukrzycy okazuje się jednak, że bez większego problemu lekarz może dokonać dokładnej analizy. Po pierwsze, określenie poziomu glukozy wymaga stawienia się chorego do swojej rejonowej przychodni na sprawdzenie glukozy, badania krwi i podstawowych danych z krwi, moczu itp. Następnie pogłębiony wywiad lekarski pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia, a także pokierowanie pacjenta do poradni diabetologicznej czy też noszącej nazwę poradni dla cukrzyków.

Wówczas pacjent jest objęty szeregiem pomocy specjalistów, którzy nauczą go, jak radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych. Trzeba pamiętać, że po zdiagnozowaniu cukrzycy trzeba dokładnie przestrzegać diety i prawidłowo dozować ilość i jakoś podawanych produktów.

3. Objawy cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą rozwijającą się w sposób ukryty. Pierwsze odczuwalne objawy cukrzycy mogą się pojawić dopiero po kilku latach. Co więcej symptomy te są zazwyczaj bagatelizowane lub składane na karb innych dolegliwości. Z tego powodu najpewniejszym sposobem na wykrycie cukrzycy jest wykonywanie systematycznie badań kontrolnych na poziom glukozy w surowicy krwi.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Badania powinna wykonywać każda osoba po trzydziestym piątym roku życia oraz każdy, kto u siebie zaobserwował niepokojące objawy takie jak:

  • osłabienie,
  • senność,
  • wielomocz,
  • szybkie męczenie się,
  • suchość w ustach,
  • zwiększone pragnienie,
  • utrata masy ciała,
  • zwiększony apetyt,
  • zaburzenia widzenia,
  • zmiany skórne,
  • utrudnione gojenie ran,
  • drętwienia kończyn.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze