Trwa ładowanie...

Jakie objawy mogą sugerować cukrzycę?

Avatar placeholder
01.09.2021 21:43
Jakie objawy mogą sukerować cukrzycę?
Jakie objawy mogą sukerować cukrzycę? (123rf)

Wiele z osób dostrzega u siebie dolegliwości, które mogą być objawami rozwijającej się cukrzycy, jednak nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Warto dowiedzieć się, jakie objawy powinny wzbudzić szczególny niepokój.

Przy diagnozowaniu cukrzycy najważniejszy jest poziom glikemii, czyli poziomu glukozy we krwi, jednak choroba ta daje wiele innych objawów, na przykład senność lub zaburzenie widzenia. Niestety, cukrzyca jest schorzeniem podstępnym, często niedającym żadnych widocznych lub odczuwalnych objawów, zwłaszcza w początkowej fazie.

spis treści

1. Wahania nastroju

Bardzo charakterystycznym objawem cukrzycy jest trudny do wytłumaczenia stan ciągłego zmęczenia oraz senności, fizyczne i psychiczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie. Bardzo niepokojące są również bezpodstawne zmiany nastroju oraz depresja. Nie muszą oznaczać one od razu cukrzycy – są to dolegliwości dość częste, jednak należy je rozważyć również pod kątem tej choroby.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Jednym z objawów cukrzycy jest zaburzenie widzenia
Jednym z objawów cukrzycy jest zaburzenie widzenia

2. Swędzenie skóry

Cukrzyca dość często odpowiada również za dolegliwości skórne. Osoby cierpiące na tę chorobę bardzo często skarżą się na swędzenie skóry, szczególnie w okolicy pachwin. Innym schorzeniem powiązanym z tą dolegliwością są czyraki oraz grzybica skóry stóp i paznokci.

3. Wypadanie włosów

Wypadanie włosów może występować u osób z cukrzycą. Powodem łysienia jest większa niż u innych osób liczba włosów przechodzących w etap zaniku. W wielu przypadkach kosmyki zaczynają wypadać znacznie wcześniej, przed zdiagnozowaniem cukrzycy. W pierwszej kolejności fryzura zaczyna się przerzedzać w okolicach czubka głowy. Przy systematycznym przyjmowaniu leków można w dużym stopniu zahamować ten proces.

To też warto wiedzieć

4. Zaburzenia widzenia

Objawem cukrzycy, który może pojawić się we wczesnym etapie jej rozwoju, są przekrwione spojówki lub zaburzenia widzenia. Objawy te są spowodowane mikroskopijnymi uszkodzeniami naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Przenikająca do soczewki oka glukoza może zmienić jej kształt oraz zmniejszyć ostrość widzenia. Od momentu rozpoczęcia leczenia dolegliwość powoli ustępuje.

5. Zaburzenia pracy nerek

Nieleczona cukrzyca powoli uszkadza naczynia nerek. Na początku są to niedostrzegalne przez chorego zmiany, które jednak są bardzo niebezpieczne. W wyniku choroby wraz z moczem wydalane są albuminy oraz inne istotne dla prawidłowego działania organizmu białka. Odczuwalne objawy nefropatii zazwyczaj pojawiają się dopiero po około dziesięciu latach trwania cukrzycy.

6. Otyłość

Otyłość jest dolegliwością ściśle powiązaną z tą chorobą. Bardzo często u osób mających problem z nadmiarem ciała rozwija się cukrzyca typu drugiego. Zarówno otyłość, jak i cukrzyca są schorzeniami, które powstają w wyniku złego odżywiania się.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

7. Zaburzenia smaku

Zaburzenia w odczuwaniu smaku mogą świadczyć o zmianach cukrzycowych. Są one zazwyczaj efektem nieleczonej neuropatii cukrzycowej. Najczęściej mają charakter pieczenia jamy ustnej lub języka. Zaburzenia te nie należą do najczęstszych objawów cukrzycy, jednak należy wziąć je pod uwagę w trakcie diagnostyki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze