Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy cukrzycy. Warto je znać

Wśród objawów cukrzycy wskazuje się m.in. nadmierne pragnienie i łaknienie, a także częste oddawanie moczu. Chory boryka się z problemami ze wzrokiem i słuchem, jest nieustannie zmęczony. Symptomem są również huśtawki nastroju. Wczesne wykrycie cukrzycy i wdrożenie leczenia umożliwia prowadzenie normalnego życia. Rozwój choroby powstrzyma dieta, ruch i leki na cukrzycę.

Zobacz film: "Początkowe objawy cukrzycy"

1. Co to jest cukrzyca?

Jest to choroba metaboliczna o przewlekłym charakterze. Istotą tego schorzenia jest podwyższony poziom cukru we krwi, co jest rezultatem nieprawidłowego wydzielania lub działania hormonu insuliny. Wyróżnia się m.in. cukrzycę typu 1, tak zwaną młodzieńczą, i cukrzycę typu 2 – nazywaną insulinoniezależną.

2. Jakie są objawy cukrzycy?

Symptomem cukrzycy jest polidypsja, czyli nadmierne pragnienie, i poliuria, czyli nadmierna mikcja. Zazwyczaj chory pije kilka litrów płynów dziennie i wielokrotnie korzysta z toalety w celu oddania dużych ilości moczu. Wielomocz jest skutkiem prób organizmu podejmowanych w celu rozpuszczenia i wydalenia niewykorzystanej glukozy. Jeżeli osoba z cukrzycą będzie przyjmowała niewystarczającą ilość płynów, może dojść do odwodnienia organizmu.

Niedobór wody prowadzi również do spadku wagi. Gwałtowna utrata masy ciała przy jednoczesnym wzroście apetytu również świadczy o rozwoju cukrzycy. Organizm, który nie potrafi uzyskać energii z pożywienia, rozkłada tłuszcz i mięśnie. Ciągłe wrażenie głodu to rezultat problemów organizmu z wyprodukowaniem lub zużyciem insuliny. Odczucie sytości u diabetyków jest zaburzone.

To też warto wiedzieć

W przebiegu cukrzycy dochodzi do zmian w obrębie mięśni. Chory może odczuwać drętwienie, ból o charakterze łagodnym lub przeszywającym i pulsowanie w kończynach górnych i dolnych. Symptomem cukrzycy są także ostre przeczulice dotykowe i brak czucia w stopach. Co więcej, cukrzyk może borykać się z upośledzeniem funkcji motorycznej kończyn. Objawy takie jak pieczenie czy swędzenie skóry mogą mu doskwierać szczególnie w nocy.

Symptomem cukrzycy typu 1 są problemy ze wzrokiem. Dolegliwość tę obserwuje się u 6 na 10 chorych z cukrzycą typu 2. Retinopatia cukrzycowa to wynik uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówki wywołanego przez wysoki poziom cukru we krwi. Diabetycy często borykają się z takimi chorobami narządu wzroku jak jaskra i zaćma. Z powodu niewystarczającej produkcji ilości łez chory odczuwa dyskomfort pod powiekami.

U osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 1 dwa razy częściej obserwuje się problemy ze słuchem. Naczynia prążka naczyniowego i nerwy słuchowe zostają uszkodzone na skutek wysokiego stężenia glukozy we krwi. Diabetycy powinni zatem systematycznie badać słuch, ponieważ tylko wcześnie postawiona diagnoza i wdrożenie terapii pozwala na usunięcie tego objawu.

Szacuje się, że 6 na 10 diabetyków skarży się na permanentne zmęczenie, które trwa dłużej niż 6 miesięcy i nie jest rezultatem nadmiaru pracy czy braku snu. W ich przypadku proces wykorzystywania cukrów jako źródła energii jest zaburzony. Niedobór insuliny powoduje trudności z przenikaniem przetworzonych węglowodanów w cukier prosty (glukozę) do komórek. W konsekwencji część glukozy pozostaje we krwi.

Symptomem cukrzycy mogą być również nagłe zmiany nastroju – od stanów depresyjnych po euforię. Depresja jest jednocześnie skutkiem i przyczyną cukrzycy, ponieważ wpływa na pracę podwzgórza, przysadki i nadnercza, powodując wzmożoną produkcję hormonu stresu – kortyzolu. Hormon ten jest odpowiedzialny za pojawienie się hiperglikemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.