Nietypowe objawy cukrzycy. Warto je znać
Wśród objawów cukrzycy wskazuje się m.in. nadmierne pragnienie i łaknienie, a także częste oddawanie moczu. Chory boryka się z problemami ze wzrokiem i słuchem, jest nieustannie zmęczony. Symptomem są również huśtawki nastroju. Wczesne wykrycie cukrzycy i wdrożenie leczenia umożliwia prowadzenie normalnego życia. Rozwój choroby powstrzyma dieta, ruch i leki na cukrzycę.
1. Co to jest cukrzyca?
Jest to choroba metaboliczna o przewlekłym charakterze. Istotą tego schorzenia jest podwyższony poziom cukru we krwi, co jest rezultatem nieprawidłowego wydzielania lub działania hormonu – insuliny. Wyróżnia się m.in. cukrzycę typu 1, tak zwaną młodzieńczą, i cukrzycę typu 2 – nazywaną insulinoniezależną.
2. Jakie są objawy cukrzycy?
Symptomem cukrzycy jest polidypsja, czyli nadmierne pragnienie, i poliuria, czyli nadmierna mikcja. Zazwyczaj chory pije kilka litrów płynów dziennie i wielokrotnie korzysta z toalety w celu oddania dużych ilości moczu. Wielomocz jest skutkiem prób organizmu podejmowanych w celu rozpuszczenia i wydalenia niewykorzystanej glukozy. Jeżeli osoba z cukrzycą będzie przyjmowała niewystarczającą ilość płynów, może dojść do odwodnienia organizmu.
Niedobór wody prowadzi również do spadku wagi. Gwałtowna utrata masy ciała przy jednoczesnym wzroście apetytu również świadczy o rozwoju cukrzycy. Organizm, który nie potrafi uzyskać energii z pożywienia, rozkłada tłuszcz i mięśnie. Ciągłe wrażenie głodu to rezultat problemów organizmu z wyprodukowaniem lub zużyciem insuliny. Odczucie sytości u diabetyków jest zaburzone.
To też warto wiedzieć
W przebiegu cukrzycy dochodzi do zmian w obrębie mięśni. Chory może odczuwać drętwienie, ból o charakterze łagodnym lub przeszywającym i pulsowanie w kończynach górnych i dolnych. Symptomem cukrzycy są także ostre przeczulice dotykowe i brak czucia w stopach. Co więcej, cukrzyk może borykać się z upośledzeniem funkcji motorycznej kończyn. Objawy takie jak pieczenie czy swędzenie skóry mogą mu doskwierać szczególnie w nocy.
Symptomem cukrzycy typu 1 są problemy ze wzrokiem. Dolegliwość tę obserwuje się u 6 na 10 chorych z cukrzycą typu 2. Retinopatia cukrzycowa to wynik uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówki wywołanego przez wysoki poziom cukru we krwi. Diabetycy często borykają się z takimi chorobami narządu wzroku jak jaskra i zaćma. Z powodu niewystarczającej produkcji ilości łez chory odczuwa dyskomfort pod powiekami.
U osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 1 dwa razy częściej obserwuje się problemy ze słuchem. Naczynia prążka naczyniowego i nerwy słuchowe zostają uszkodzone na skutek wysokiego stężenia glukozy we krwi. Diabetycy powinni zatem systematycznie badać słuch, ponieważ tylko wcześnie postawiona diagnoza i wdrożenie terapii pozwala na usunięcie tego objawu.
Szacuje się, że 6 na 10 diabetyków skarży się na permanentne zmęczenie, które trwa dłużej niż 6 miesięcy i nie jest rezultatem nadmiaru pracy czy braku snu. W ich przypadku proces wykorzystywania cukrów jako źródła energii jest zaburzony. Niedobór insuliny powoduje trudności z przenikaniem przetworzonych węglowodanów w cukier prosty (glukozę) do komórek. W konsekwencji część glukozy pozostaje we krwi.
Symptomem cukrzycy mogą być również nagłe zmiany nastroju – od stanów depresyjnych po euforię. Depresja jest jednocześnie skutkiem i przyczyną cukrzycy, ponieważ wpływa na pracę podwzgórza, przysadki i nadnercza, powodując wzmożoną produkcję hormonu stresu – kortyzolu. Hormon ten jest odpowiedzialny za pojawienie się hiperglikemii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.