Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy cukrzycy. Warto je znać

Nietypowe objawy cukrzycy. Warto je znać
Nietypowe objawy cukrzycy. Warto je znać

Wśród objawów cukrzycy wskazuje się m.in. nadmierne pragnienie i łaknienie, a także częste oddawanie moczu. Chory boryka się z problemami ze wzrokiem i słuchem, jest nieustannie zmęczony. Symptomem są również huśtawki nastroju. Wczesne wykrycie cukrzycy i wdrożenie leczenia umożliwia prowadzenie normalnego życia. Rozwój choroby powstrzyma dieta, ruch i leki na cukrzycę.

1. Co to jest cukrzyca?

Jest to choroba metaboliczna o przewlekłym charakterze. Istotą tego schorzenia jest podwyższony poziom cukru we krwi, co jest rezultatem nieprawidłowego wydzielania lub działania hormonu insuliny. Wyróżnia się m.in. cukrzycę typu 1, tak zwaną młodzieńczą, i cukrzycę typu 2 – nazywaną insulinoniezależną.

2. Jakie są objawy cukrzycy?

Symptomem cukrzycy jest polidypsja, czyli nadmierne pragnienie, i poliuria, czyli nadmierna mikcja. Zazwyczaj chory pije kilka litrów płynów dziennie i wielokrotnie korzysta z toalety w celu oddania dużych ilości moczu. Wielomocz jest skutkiem prób organizmu podejmowanych w celu rozpuszczenia i wydalenia niewykorzystanej glukozy. Jeżeli osoba z cukrzycą będzie przyjmowała niewystarczającą ilość płynów, może dojść do odwodnienia organizmu.

Niedobór wody prowadzi również do spadku wagi. Gwałtowna utrata masy ciała przy jednoczesnym wzroście apetytu również świadczy o rozwoju cukrzycy. Organizm, który nie potrafi uzyskać energii z pożywienia, rozkłada tłuszcz i mięśnie. Ciągłe wrażenie głodu to rezultat problemów organizmu z wyprodukowaniem lub zużyciem insuliny. Odczucie sytości u diabetyków jest zaburzone.

Zobacz film: "Początkowe objawy cukrzycy"

To też warto wiedzieć

W przebiegu cukrzycy dochodzi do zmian w obrębie mięśni. Chory może odczuwać drętwienie, ból o charakterze łagodnym lub przeszywającym i pulsowanie w kończynach górnych i dolnych. Symptomem cukrzycy są także ostre przeczulice dotykowe i brak czucia w stopach. Co więcej, cukrzyk może borykać się z upośledzeniem funkcji motorycznej kończyn. Objawy takie jak pieczenie czy swędzenie skóry mogą mu doskwierać szczególnie w nocy.

Symptomem cukrzycy typu 1 są problemy ze wzrokiem. Dolegliwość tę obserwuje się u 6 na 10 chorych z cukrzycą typu 2. Retinopatia cukrzycowa to wynik uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówki wywołanego przez wysoki poziom cukru we krwi. Diabetycy często borykają się z takimi chorobami narządu wzroku jak jaskra i zaćma. Z powodu niewystarczającej produkcji ilości łez chory odczuwa dyskomfort pod powiekami.

U osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 1 dwa razy częściej obserwuje się problemy ze słuchem. Naczynia prążka naczyniowego i nerwy słuchowe zostają uszkodzone na skutek wysokiego stężenia glukozy we krwi. Diabetycy powinni zatem systematycznie badać słuch, ponieważ tylko wcześnie postawiona diagnoza i wdrożenie terapii pozwala na usunięcie tego objawu.

Szacuje się, że 6 na 10 diabetyków skarży się na permanentne zmęczenie, które trwa dłużej niż 6 miesięcy i nie jest rezultatem nadmiaru pracy czy braku snu. W ich przypadku proces wykorzystywania cukrów jako źródła energii jest zaburzony. Niedobór insuliny powoduje trudności z przenikaniem przetworzonych węglowodanów w cukier prosty (glukozę) do komórek. W konsekwencji część glukozy pozostaje we krwi.

Symptomem cukrzycy mogą być również nagłe zmiany nastroju – od stanów depresyjnych po euforię. Depresja jest jednocześnie skutkiem i przyczyną cukrzycy, ponieważ wpływa na pracę podwzgórza, przysadki i nadnercza, powodując wzmożoną produkcję hormonu stresu – kortyzolu. Hormon ten jest odpowiedzialny za pojawienie się hiperglikemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze