Nie lada wyzwanie. Lekarki tej specjalności to prawdziwa rzadkość
Wybór ginekologa to ważna decyzja dla wielu kobiet, związana nie tylko z zaufaniem do lekarza, ale także z poczuciem komfortu podczas wizyty. Zjawisko dominacji mężczyzn w tym zawodzie budzi zainteresowanie i prowokuje pytania o przyczyny takiego stanu rzeczy. Sekret zdradza ginekolożka.
1. Czy Polki wolą chodzić do ginekologów płci żeńskiej?
Badania przeprowadzone na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie pokazują, że większość Polek wybiera ginekologów-mężczyzn. Jedynie 27,9 proc. ankietowanych kobiet woli wizyty u ginekolożek, a dla sześciu procent płeć lekarza nie ma znaczenia. Wybór mężczyzny jako lekarza często wiąże się z opiniami o większej delikatności i dokładności w badaniu.
Z drugiej strony kobiety, które wolą ginekolożki, często tłumaczą to mniejszym skrępowaniem podczas wizyty. Jednak w Polsce, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, dominacja mężczyzn w tym zawodzie sprawia, że znalezienie ginekolożki bywa trudniejsze.
2. Mężczyźni przeważają w zawodzie ginekologa
Dr Anita Mitra, ginekolożka z Wielkiej Brytanii, wskazuje, że wybór specjalizacji medycznej często wiąże się z charakterystyką pracy. Ginekologia, jako dziedzina medycyny o bardziej chirurgicznym profilu, przyciąga większą liczbę mężczyzn. Według danych Royal College of Obstetricians and Gynaecologists stażyści częściej decydują się na ginekologię, podczas gdy stażystki wybierają położnictwo.
Dodatkowym wyzwaniem dla kobiet w tej profesji może być dostępność odpowiednich narzędzi medycznych. Dr Mitra zauważa, że wiele z nich jest projektowanych z myślą o większych dłoniach, co może utrudniać ich użytkowanie kobietom.
Choć wydaje się to drobnostką, w praktyce medycznej może stanowić istotne utrudnienie.
3. Jak często Polki odwiedzają ginekologa?
Niestety, statystyki pokazują, że wiele Polek zaniedbuje regularne wizyty u ginekologa. Według raportów z ostatnich lat nawet 40 proc. kobiet nie przeprowadza badań profilaktycznych, takich jak cytologia, zgodnie z zaleceniami. Jednym z powodów może być brak czasu lub obawa przed diagnozą, jednak nie bez znaczenia są także bariery psychologiczne związane z poczuciem dyskomfortu podczas wizyty.
Eksperci podkreślają, że regularne badania, takie jak cytologia czy USG narządów rodnych, są kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób nowotworowych i innych schorzeń. Edukacja na temat profilaktyki ginekologicznej oraz zwiększenie dostępności do specjalistów mogą poprawić sytuację zdrowotną kobiet w Polsce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl