Trwa ładowanie...

Objawy migreny

Objawy migreny
Objawy migreny

Objawy migreny są charakterystyczne, dlatego łatwo rozpoznać tę chorobę. Głównym jej symptomem jest jednostronny ból głowy, który utrzymuje się kilka dni. Chory jest wrażliwy na światło i dźwięki. W przypadku migreny z aurą na kilkadziesiąt minut przed atakiem bólu głowy pojawiają się objawy neurologiczne, m.in. zaburzenia wzroku.

spis treści

1. Co to migrena?

Migrena to choroba neurologiczna o przewlekłym charakterze – trwa całe życie chorego z przerwami i remisjami. Częstotliwość pojawiania się bólu migrenowego i stopień jego natężenia jest inny u różnych osób, może być również odmienny na każdym etapie życia tej samej osoby. Z powodu migrenowego bólu głowy dwa, nawet trzy razy częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Na występowanie migreny ma wpływ czynnik genetyczny.

Migrena to choroba trwająca całe życia
Migrena to choroba trwająca całe życia (123RF)

2. Fazy migreny

W przebiegu migreny występują cztery fazy: faza zwiastunów, faza aury, faza bólu i faza ponapadowa. Na pierwszym etapie poprzedzającym ból głowy (kilka dni przed atakiem) pojawiają się jego zwiastuny. Wówczas chory może mieć huśtawki nastroju – od gniewu po euforię. Ponadto występują u niego objawy ogólne takie jak przemęczenie i problemy ze skoncentrowaniem się. Może skarżyć się na potliwość wywołaną gorączką. Pozostałe symptomy w fazie zwiastunów to zaburzenia łaknienia.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Po fazie zwiastunów na godzinę przed atakiem bólu głowy przychodzi (nie zawsze, możliwa jest bowiemmigrena bez aury) faza aury, czyli objawy neurologiczne. Najczęściej występuje aura wzrokowa, kiedy chory ma problemy ze wzrokiem, to znaczy widzi mroczki przed oczami, jasne punkty w polu widzenia. Ponadto ostrość widzenia słabnie, a widziany obraz jest zniekształcony. Dodatkowo można zaobserwować, że powieka jest opadnięta, a ruchy gałek ocznych upośledzone. Oprócz aury wzrokowej może wystąpić aura czuciowa i ruchowa. Pierwsza z nich wiąże się z mrowieniem w kończynach oraz ich drętwieniem. Aura ruchowa to zaburzenia równowagi, zawroty głowy i afazja.

Migrenowy ból głowy to jednostronny ból głowy, który nasila się, gdy wykonujemy jakąś aktywność fizyczną. Napad bólu migrenowego może trwać nawet kilka dni i powracać kilkakrotnie w miesiącu. Bóle migrenowe są silne i narastają stopniowo. Objawy współtowarzyszące migrenie to nudności, które czasem prowadzą do wymiotów. Chory jest nadwrażliwy na bodźce dźwiękowe, świetlne i dotykowe. Po ataku migreny chory jest zmęczony i senny. Może być również rozdrażniony lub popadać w stany depresyjne. Ma problemy z koncentracją i nie wykazuje woli aktywności.

Musisz to wiedzieć

3. Rodzaje migreny

Wyróżnia się dwa rodzaje migreny: stan migrenowy i migrenę przewlekłą. O stanie migrenowym mówi się, gdy wystąpi seria bólów głowy trwająca łącznie około półtora dnia. Wówczas dolegliwości bólowe są na tyle uporczywe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Objawy stanu migrenowego to łzawienie z oczu, wydzielina z nosa i zaczerwienienie skóry twarzy. Z kolei ból głowy, który trwa 15 dni w każdym z trzech kolejno po sobie następujących miesięcy, określa się migreną przewlekłą. Ten rodzaj migreny jest traktowany jako powikłanie po migrenie podstawowej. Migrena przewlekła rozwija się na skutek działania takich czynników jak stres, uraz głowy, grypa, zabieg chirurgiczny i stany depresyjne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze