Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy alergii u dziecka

Avatar placeholder
02.06.2017 11:33
Pierwsze objawy alergii u dziecka
Pierwsze objawy alergii u dziecka

Zazwyczaj pierwszymi objawami alergii u dzieci są bóle brzuszka, kolka lub ulewanie. Dość często może pojawiać się również katar oraz kaszel. Skóra policzków uczulonego dziecka może być zaczerwieniona. Objawy alergii mogą być już zauważalne u niemowlaków i zazwyczaj są one wywołane przez któryś ze składników pokarmowych.

Kolka może być objawem alergii u noworodka
Kolka może być objawem alergii u noworodka

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą, ponieważ tylko specjalista może stwierdzić, jakie są faktyczne przyczyny zaobserwowanych dolegliwości. Jeśli potwierdzi on podejrzenie alergii, zapewne zaleci zmianę diety w celu wyeliminowania składników mogących być przyczyną reakcji uczuleniowej. Takie działanie w większości przypadków przynosi oczekiwane rezultaty. Jeśli jednak mimo zastosowanej terapii objawy się nasilają, warto skonsultować się z alergologiem. Należy pamiętać, że skierowanie do specjalisty wystawia lekarz pediatra. Bardzo wiele osób na świecie cierpi na różnego rodzaju alergie. Jest to spowodowane zmianami klimatu, powszechnie stosowaną antybiotykoterapią, nieodpowiednią dietą. W dzisiejszym świecie istnieje dużo większe ryzyko kontaktu z substancjami wywołującymi alergie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W przypadku małych dzieci najczęściej występującą formą jest alergia pokarmowa. Układ pokarmowy bardzo małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a co za tym idzie nie jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem pożywienia. Objawami alergii pokarmowej są najczęściej: kolka, ulewanie, zaparcia, wzdęcia, biegunka. Mogą im towarzyszyć również takie dolegliwości jak: kaszel, katar oraz wysypka.

spis treści

1. Alergia wziewna

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jest wywoływana przez substancje uczulające, które dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Alergenami, które najczęściej odpowiadają za alergie wziewne są roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz dym papierosowy. Do niedawna uczulenie to rozpoznawano prawie wyłącznie u dzieci starszych. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z objawami tej choroby u małych dzieci. Najlepszym sposobem walki z objawami alergii wziewnej jest unikanie kontaktu z substancją uczulającą. Należy więc unikać miejsc, w których istnieje duże pylenie roślin, starannie odkurzać i wietrzyć pomieszczenia, dobrze ogrzewać dom, by nie dopuścić do zawilgocenia, unikać zwierząt domowych oraz wprowadzić bezwzględny zakaz palenia papierosów.

10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione

zobacz galerię

2. Dieta eliminacyjna

Praktycznie wszystkie produkty spożywcze mogą uczulać, jednak w przypadku małych dzieci za alergię pokarmową odpowiedzialne jest białko mleka krowiego. Objawy uczulenia mogą wystąpić zarówno u niemowlaków karmionych mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy zgłosić się do pediatry. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym muszą mieć zmienioną mieszankę. Natomiast w przypadku dzieci karmionych piersią konieczna jest zmiana diety mamy. Powinno się wyeliminować produkty pochodzenia mlecznego, takie jak kefiry, jogurty, śmietanę, mleko, sery, i zastąpić je innymi produktami bogatymi w wapń lub suplementem diety. Oczywiście wszystkie zmiany sposobu odżywiania należy wcześniej skonsultować z pediatrą.

Zobacz także:

Dieta eliminacyjna zazwyczaj jest bardzo skuteczna i w wielu przypadkach całkowicie leczy objawy alergii. Jednak przy jej ustalaniu należy brać pod uwagę fakt, że alergenem nie jest tylko białko mleka krowiego. Źródłem uczulenia mogą być też między innymi: cytrusy, truskawki, orzechy, seler, pomidory, czekolada, ryby, jajka. Dlatego karmiące mamy wprowadzając nowe składniki do swojej diety powinny obserwować reakcję dziecka.

3. Testy alergiczne

W niektórych przypadkach trudno sprawdzić, na co dziecko jest uczulone. Niektóre alergeny mogą wywołać reakcję uczuleniową dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach. Dlatego czasami konieczne jest wykonanie testów alergicznych. W przypadku dzieci do 3. roku życia wykonuje się testy z krwi, natomiast w przypadku starszych dzieci jest również możliwe wykonanie testów skórnych. Testy alergiczne na podstawie wystawionego skierowania wykonuje się w specjalnych pracowniach. Badania te umożliwiają szybkie znalezienie substancji uczulającej i rozpoczęcie skutecznego leczenia. Nie można bagatelizować nawet najmniejszych oznak alergii, ponieważ nieleczona choroba w krótkim czasie może się zaostrzyć i prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, zapalenia migdałków, ucha środkowego, oskrzeli oraz płuc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze