Pierwszy trymestr ciąży – jakie badania należy wykonać?
Pierwszy trymestr ciąży – jakie badania należy wykonać? To bardzo ważne pytanie dla każdej przyszłej mamy, która dopiero co dowiedziała się o fakcie, że jest w ciąży bądź zaczęła to poważnie podejrzewać. Jest wyjątkowo ważną kwestią, by dokładnie przebadać się w tym szczególnym okresie oraz skontaktować się z lekarzem, który zna naszą historię chorób albo – jeśli to pierwsze rozwiązanie jest niemożliwe – przedstawić nowemu lekarzowi pełną dokumentację naszych dotychczasowych schorzeń i przeprowadzanych badań.
1. Czy pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszy dla zdrowia płodu?
Przyjęło się uważać na podstawie badań i wieloletniego doświadczenia lekarzy ginekologów i położników, że pierwsze trzy miesiące ciąży są najważniejszymi dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze przeprowadzenie badań stwierdzających ciążę, by młoda mama mogła zacząć odpowiednio o siebie dbać. I nie chodzi tylko o dietę, odstawienie używek takich jak kawa czy alkohol, ale także dokładne przebadanie całego organizmu. Pozwoli to lekarzowi na dokładne zaplanowanie ciąży i wykluczenie ewentualnych zagrożeń bądź ich zminimalizowanie.
Oczywiście ciąża to nie choroba, nie trzeba tego nikomu powtarzać. Musimy jednak pamiętać, że to wyjątkowy stan, który zmienia dotychczasową gospodarkę organizmu kobiety. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie pewnych ściśle określonych badań. Dzięki temu, jeśli u matki zostaną stwierdzone zaburzenia, będzie można rozpocząć leczenie, co w konsekwencji może uratować zdrowie malucha i mamy, a także sprawić, że cała ciąża przebiegnie wzorowo i bez zakłóceń spowodowanych nieprzyjemnymi, a nawet niebezpiecznymi schorzeniami.
2. Jakie badania na początku ciąży?
Kiedy już ciąża zostanie potwierdzona, czy to na podstawie badań z krwi, moczu czy USG, specjalista ginekolog bądź położnik podczas pierwszej wizyty przeprowadzi dokładny wywiad na temat dotychczasowej historii chorób matki. Należy spodziewać się pytań o ewentualne dotychczasowe metody antykoncepcji, zażywanie hormonów, wywiad rodzinny (np. na temat ciąży naszej mamy) itp. Na podstawie tego wywiadu lekarz wpisuje młodą mamę w pewne kryteria, które uważane są za wzorowe i na ich podstawie decyduje o tym, w jaki sposób prowadzić ciążę i czy jest ona obciążona w jakikolwiek sposób (ciąża wysokiego ryzyka będzie wymagała większej ilości badań i dokładniejszej kontroli ze strony lekarzy).
Ponadto zleci on wykonanie kilku podstawowych badań, by uzupełnić informacje. Przede wszystkim będzie to pełna morfologia, określenie grupy krwi obojga rodziców, oznaczenie cukru we krwi, poziomu cholesterolu i pełne badanie moczu. Fizyczne oraz bakteriologiczne badanie wymazu śluzu z pochwy w celu wykluczenia grzybicy, infekcji bakteryjnych i wirusowych, takich jak chlamydia, toksoplazmoza czy opryszczka. Konieczne będzie także badanie takie jak USG waginalne, mające na celu wykluczenie ciąży pozamacicznej. Lekarz może także polecić oznaczenie poziomu kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka i ewentualne jego uzupełnienie suplementami. Ponadto badania na choroby zakaźne przenoszone drogą płciową, dodatkowo – jeśli to konieczne – badania na HIV i AIDS. Jeśli pacjentka miała w przeszłości skomplikowaną historię chorób lub poronienie – oprócz powyższych, lekarz zleca dodatkową listę badań.