Pompy insulinowe dla małych cukrzyków
Cukrzyca typu 1 bardzo często pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Do jej leczenia stosowana jest insulina. Najlepszym sposobem jej podawania, w przypadku dzieci, jest wykorzystanie pomp insulinowych lub penów. Insulina jest niezbędna, gdyż cukrzyca prowadzi do uszkodzenia komórek beta wysp trzustkowych, które odpowiadają za produkcję hormonu. Kiedy nie jest wytwarzany, pojawia się cukrzyca. Powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest systematyczne podawanie insuliny.
1. Objawy cukrzycy u dzieci
Na cukrzycę może zachorować osoba w każdym wieku. Warto wiedzieć, jakie objawy świadczą o tym, że pojawia się choroba. Powikłania, które mogą wynikać z braku rozpoznania i leczenia cukrzycy, są niezwykle groźne w skutkach.
Dlatego warto znać najczęstsze objawy cukrzycy u dzieci. Należą do nich: niczym nieuzasadniona utrata wagi, bardzo częste oddawanie moczu, pojawiające się wzmożone pragnienie, które ciągle się utrzymuje, widoczna apatia i utrata energii.
Kiedy dziecko zaczyna przejawiać któreś z powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się z nim na konsultację lekarską. W momencie, gdy zostanie u niego potwierdzona cukrzyca, dziecko musi przyjmować insulinę. Powikłania, które mogą wystąpić w wyniku braku leczenia, mogą doprowadzić nawet do śmierci.
2. Jak podawać insulinę?
Insulina może być podawana na trzy różne sposoby:
- w zastrzykach. Związane jest to jednak z koniecznością wykonania kilku zastrzyków dziennie. Podawanie to może być utrudnione, gdyż wiele dzieci boi się zastrzyków. Maluchy przyjmujące insulinę w zastrzykach muszą pamiętać o samodzielnym wykonywaniu iniekcji, często o określonych porach;
- przy pomocy penów. Ten sposób jest zdecydowanie lepszy niż podawanie insuliny w klasycznych zastrzykach. Stosując peny, nie znika jednak konieczność wykonywania kilku iniekcji dziennie. I nie wszystkie dzieci są w stanie przestrzegać tego, aby systematycznie korzystać z pena;
- przy użyciu pompy insulinowej. Jest najlepszym sposobem na podawanie dziecku insuliny. Działa automatycznie i wymaga tylko, aby raz na kilka dni zmienić wkłucie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest pompa insulinowa wszczepiana pod skórę, gdyż musi być ona uzupełniana tylko co trzy miesiące. Pompa insulinowa to bardzo wygodny i bezpieczny sposób podawania insuliny. Można ją odpowiednio zaprogramować, aby jeszcze bardziej ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie.
Pompa insulinowa może być stosowana nie tylko przez dzieci. Z jej dobrodziejstw mogą korzystać także osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia lub zmagają się z chwiejnym przebiegiem choroby, czyli mają trudności z unormowaniem poziomu glukozy przy użyciu zastrzyków. Pompa insulinowa używana jest także przez sportowców, którzy cierpią na cukrzycę.
3. Jak działa pompa insulinowa?
Pompa insulinowa ma za zadanie podawanie do organizmu insuliny. Ważne jest to, aby była podawana precyzyjnie, w ściśle określonych dawkach oraz to, aby rytm aplikacji był jak najbardziej zbliżony do normalnego wydzielania insuliny przez zdrową trzustkę.
To też warto wiedzieć
Przed zakupem pompy insulinowej należy zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami. Warto odpowiednio dobrać pompę do potrzeb dziecka. Można dobierać je pod kątem długości igieł, kąta wkłucia i ich funkcji dodatkowych. To bardzo ważne, aby pompa insulinowa była odpowiednio dobrana do oczekiwań dziecka. To ono będzie musiało z nią funkcjonować na co dzień.
Leczenie cukrzycy u dzieci przy pomocy pomp insulinowych staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Wybór pompy insulinowej to nie tylko wygoda, ale ochrona dziecka przed koniecznością robienia sobie zastrzyków i zapewnienie lepszej kontroli nad ilością insuliny, jaka musi być podana. Dziecko, które korzysta z tej możliwości, funkcjonuje znacznie lepiej niż to, które korzysta ze strzykawek.
Używając pomp insulinowych, można osiągnąć lepsze efekty leczenia, gdyż podawane są ściśle odmierzone porcje insuliny i poziom glikemii jest optymalnie wyrównany. Dzięki temu dziecko funkcjonuje znacznie lepiej i nie odstaje od swoich zdrowych kolegów.