Trwa ładowanie...

Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Avatar placeholder
22.01.2024 21:26
Przyczyny zaburzeń miesiączkowania
Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania mogą być naturalne. Niekiedy jednak są objawami zmian chorobowych. Jakie są najczęstsze zaburzenia cyklu miesiączkowego? Kiedy należy skonsultować się z ginekologiem? Jak wygląda cykl miesiączkowy u kobiet? Prowadząc kalendarzyk menstruacyjny, możemy łatwo obliczyć, kiedy wystąpi kolejne krwawienie. Niekiedy jednak menstruacja się nie pojawia, jest mniej lub bardziej obfita, a czasami pojawiają się nietypowe, nietowarzyszące jej wcześniej, nasilone bóle. Jakie mogą być przyczyny zaburzeń miesiączkowania?

spis treści

1. Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączkapojawia się około 11.–13. roku życia. Układ hormonalny nie jest jednak wówczas w pełni rozwinięty. Może to prowadzić do nieregularnych miesiączek przez roku lub nawet dwa lata. Należy jednak bacznie je obserwować. Dobrze jest również prowadzić kalendarzyk menstruacyjny, aby dokładnie wiedzieć, kiedy następuje krwawienie i jaki jest odstęp między poszczególnymi cyklami. 
Pierwsza miesiączka pojawia się około 11.–13. roku życia
Pierwsza miesiączka pojawia się około 11.–13. roku życia (123RF)

Jeżeli miesiączka nie ureguluje się w ciągu dwóch lat, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W przypadku długich i bardziej obfitych krwawień u dziewczyn powyżej 16. roku życia, lekarz może zlecić podawanie leków hormonalnych. Silne krwawienie w tym wieku może bowiem doprowadzić do anemii. Zbyt skąpe krwawienie lub nieregularne miesiączki mogą być objawem choroby tarczycy lub podwzgórza, a także wad rozwojowych narządu rodnego. Brak miesiączki, gdy dziewczynka przekroczyła już odpowiedni wiek, również może być powodem, aby udać się do ginekologa. Niekiedy jest to objaw anoreksji lub bulimii.

2. Miesiączka w dojrzałym wieku

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Kiedy układ hormonalny jest w pełni dojrzały, a okres zazwyczaj regularny, sporadyczne spóźnienia krwawienia mogą być niegroźne. Mogą bowiem być przyczyną diety, zmęczenia, stresu lub wyczerpującego treningu fizycznego. Jeżeli jednak u kobiety w wieku około 20.–40. roku życia miesiączka często się spóźnia, należy dowiedzieć się, co może być tego przyczyną. Odstępstwem od normy są nie tylko zbyt długie, ale również zbyt krótkie cykle miesiączkowe.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Rzadka i skąpa menstruacja może być objawem:

nadczynności tarczycy;

niedoczynność tarczycy;

• zespołu policystycznych jajników.

Obfite miesiączki u kobiet po 35. roku życia mogą być objawem:

• mięśniaków podśluzówkowych;

• guzków macicy.

Bolesne miesiączki mogą być objawem endometriozy, a krwawienia między miesiączkami – stanów zapalnych, a także nowotworów narządu rodnego.

Musisz to wiedzieć

3. Cykl menstruacyjny po 45. roku życia

U kobiet po 45. roku życia mogą się pojawiać pierwsze objawy perimenopauzy. Jajniki zmniejszają wytwarzanie progesteronu i estrogenu, co prowadzi do coraz częstszych nieregularnych miesiączek. Krwawienie może być też bardziej obfite niż do tej pory, a przerwy przed początkiem kolejnego cyklu coraz większe. Menopauza to czas, gdy nie występuje już krwawienie. W tym przypadku nawet niewielkie plamienia są nieprawidłowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze