RDW-SD – charakterystyka, o czym nas informuje, norma, zbyt niskie i zbyt wysokie
Wskaźnik RDW-SD pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi, ponieważ opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek.
1. RDW-SD – charakterystyka
RDW-SD to wskaźnik w badaniu morfologii krwi. Obrazuje on rozkład objętości czerwonych krwinek, czyli erytrocytów i jest pomocny w diagnozowaniu anemii. Wynik badania powinien być interpretowany przez lekarza.
2. RDW-SD – o czym nas informuje badanie?
Należy wiedzieć, że nie wszystkie krwinki czerwone mają tą samą objętość i opisuje ją wskaźnik MCV. Wskaźnik MCV uzupełnia wskaźnik RDW-SD o informację na temat odchylenia od średniej i pomaga w postawieniu odpowiedniej diagnozy.
3. RDW-SD – norma
Norma RDW-SD mieści się między 11,5–14,5%. Jeśli wynik mieści się w tej normie, to świadczy to o stosunkowo jednolitej objętości czerwonych krwinek. Jeśli wynik jest zbyt wysoki, to oznacza dużą różnorodność w zakresie objętości komórek.
4. RDW-SD – odchylenia od normy
Zazwyczaj wynik RDW-SD jest interpretowany razem z MC. Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyn niedokrwistości. Zbyt niski MCV i wysoki RDW-SD świadczy zazwyczaj o niedobrze żelaza i talasemii, czyli o wrodzonych ilościowych zaburzeniach syntezy hemoglobiny. Zbyt niski wskaźnik MCV przy normalnym RDW-SD jest charakterystyczny dla przewlekłej niedokrwistości. Jeśli mamy do czynienia z podwyższonym MCV i podwyższonym RDW-SD, to świadczy to o anemii hemolitycznej, w której erytrocyty ulegają przedwczesnemu rozpadowi, lub o chorobach wątroby.
Zbyt niski poziom RDW-SD, czyli poniżej 10,2%, jest typowy dla anemii makrocytarnej, kiedy organizm wytwarza mało erytrocytów, a te, które wyprodukuje, są duże. Może on również świadczyć o anemii mikrocytarnej, kiedy wytwarzane czerwone krwinki są bardzo małe. Rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów wzrasta także po podaniu witaminy b12, kwasu foliowego, po przetoczeniu krwi. Towarzyszy także stanom zapalnym.
Przy niedoborze czerwonych krwinek potrzebujesz więcej żelaza. Pij koktajle ze szpinaku, zronione w blenderze dostępnym na stronie Mediamarkt promocje.
Zobacz także:
Przy niedoborze czerwonych krwinek potrzebujesz więcej żelaza. Pij koktajle ze szpinaku, zronione w blenderze dostępnym na stronie Mediamarkt promocje.