Trwa ładowanie...

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać i co robić?

 Agnieszka Gotówka
31.03.2021 16:34
Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać i co robić?
Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać i co robić?

Stan przedcukrzycowy poprzedza pojawienie się cukrzycy typu 2. Jeśli jednak zostanie on szybko wykryty, można zapobiec rozwojowi choroby. Warto jednak znać objawy cukrzycy typu 2, by wiedzieć, co powinno nas niepokoić.

Nieprawidłowy poziom cukru we krwi wykrywają badania:

Pojawieniu się cukrzycy typu 2 sprzyjają:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich leków
Leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich leków

Objawy cukrzycy typu 2 to:

To też warto wiedzieć

Warto mieć na uwadze fakt, że objawy cukrzycy typu 2 nie muszą być charakterystyczne. Czasem do postawienia diagnozy dochodzi przez przypadek, w czasie wykonywania badań laboratoryjnych (np. w czasie ciąży). Cukrzyca może ponadto rozwijać się bezobjawowo, by dopiero po pewnym czasie zamanifestować swoją obecność uciążliwymi symptomami.

Leczenie cukrzycy polega na stosowaniu odpowiednich leków, przestrzeganiu diety wspomagającej oraz regularnej aktywności fizycznej. Jadłospis dla cukrzyka jest nie tylko zróżnicowany, ale przede wszystkim zdrowy. Obfituje on w produkty pełnoziarniste, nieprzetworzone. Unikać z kolei należy słodyczy, słodkich przekąsek oraz żywności typu fast food.

Aktywność fizyczna z kolei bardzo dobrze wpływa na profil lipidowy, pozwala również na redukcję masy ciała. Rodzaj ćwiczeń fizycznych powinno się ustalić z lekarzem prowadzącym. Cukrzyca wymaga też dużej dyscypliny i samokontroli (kontrola masy ciała i ciśnienia tętniczego). Należy też wiedzieć, co robić w przypadku wystąpienia hiperglikemii oraz hipoglikemii (niedocukrzenia).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze