Trwa ładowanie...

Alergia – powikłania

Alergia – powikłania
Alergia – powikłania (123rf)

Powikłania uczulenia zależą od rodzaju reakcji alergicznej. Następstwem alergii na jad owadów może być wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu człowieka. Z kolei powikłaniem atopowego zapalenia skóry mogą być choroby skóry.

spis treści

1. Leczenie alergii

Alergia to stan zapalny, który niekorzystnie wpływa na organizm człowieka, w szczególności na narząd, w którym przebiega. Objawy uczulenia, takie jak nieżyt nosa, kichanie i kaszel, duszności, a także pokrzywka czy łzawienie z oczu, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wówczas wprowadza się terapię alergii, która choć nie usuwa przyczyny uczulenia, pomaga złagodzić jego symptomy i uniemożliwia rozwój.

Choroby skóry mogą być powikłaniem alergii
Choroby skóry mogą być powikłaniem alergii

2. Marsz alergiczny jako powikłanie alergii

Marsz alergiczny, czyli przenoszenie się zapalenia alergicznego z jednego organu wewnętrznego na inny, obserwuje się u osób z wrodzoną skłonnością do reakcji alergicznych. U niemowląt objawia się on uczuleniem pokarmowym i symptomami atopowego zapalenia skóry. Te objawy alergii ustępują, gdy dziecko kończy 5. rok życia, ale w ich miejsce pojawia się katar alergiczny i astma. Wędrówka zapalenia z narządu na narząd jest wynikiem rozwoju zapalenia alergicznego danego organu. Wówczas wytwarzane są większe ilości komórek zapalnych, które mogą reagować na alergeny.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
10 gwiazd, które mają alergię
10 gwiazd, które mają alergię [11 zdjęć]

Blisko 50% Polaków jest uczulonych na powszechnie występujące alergeny. Czy to jedzenie, kurz czy pyłki,

zobacz galerię

3. Powikłania po alergii

Jednym z rodzajów alergii jest katar alergiczny. Czasami jego następstwem jest obrzęk lub przewlekłe zapalenie śluzówki nosa i zaleganie wydzieliny, co powoduje przewlekłe zapalenie zatok. Powikłaniem alergicznego kataru mogą być również polipy, które ograniczają drożność jamy nosa. Wraz z upływem czasu objawy alergicznego zapalenia jamy nosowej stają się łagodniejsze. Częsty kontakt skóry z wodą i detergentami wywołuje atopowe zapalenie skóry. Powikłaniem tego schorzenia mogą być choroby skóry, a także nadkażenie bakteriami, wirusami, czyli grzybica i opryszczka. Objawy atopowego zapalenia skóry mijają u dzieci, które przekroczyły 5. rok życia. Bywa, że choroba powraca w okresie dorosłości. Jeżeli z powodu atopowego zapalenia skóry cierpiały starsze dzieci, jego konsekwencją może być astma lub alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Zobacz także:

Jeżeli u alergika stwierdzi się kontaktowe zapalenie skóry, jego następstwem może być bakteryjne lub grzybicze zakażenie zmian skórnych. Dzieje się tak, dlatego że skóra objęta alergią jest mniej odporna na działanie drobnoustrojów. Najczęściej choroba ma charakter przewlekły. Jedynie u 30 proc. pacjentów ze stwierdzonym kontaktowym zapaleniem skóry objawy znikają po wyeliminowaniu kontaktu z alergenem.

Alergia na jad owadów jest niebezpiecznym rodzajem. Jej objawem jest opuchlizna, zaczerwienienie i ból w miejscu użądlenia. Innymi symptomami tego uczulenia są: podwyższona temperatura ciała i złe samopoczucie. Powikłaniem alergii na jad owadów może być wstrząs anafilaktyczny, który występuje kilka bądź kilkadziesiąt minut po kontakcie z alergenem jako wynik nadmiernej reakcji na alergen. Objawy wstrząsu anafilaktycznego to: pokrzywka, obrzęk skóry, zaczerwienienie twarzy i wrażenie gorąca. Możliwe są dolegliwości ze strony układu oddechowego (duszność i świszczący oddech) i pokarmowego (wymioty i ból brzucha). Osoba ze stwierdzonym wstrząsem anafilaktycznym ma mroczki przed oczami i jest osłabiona. Stan ten zagraża życiu pacjenta.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze