Cukrzyca a sport
Osoby chorujące na cukrzycę mogą uprawiać sport. Oczywiście nie każdy jego rodzaj jest dla nich wskazany i przed przystąpieniem do treningów warto skonsultować się z lekarzem. Aktywność fizyczna pozwala na utrzymanie prawidłowej wagi i jest to bardzo ważne, gdyż np. dieta przy cukrzycy typu 2 zakłada utratę zbędnych kilogramów.Sport bardzo w tym pomaga. Warto wiedzieć, że dla osób zmagających się z cukrzycą najlepszy jest wysiłek aerobowy.
1. Co daje aktywność fizyczna przy cukrzycy?
Wiadomo, że lecząc cukrzycę, stosuje się najczęściej dietę oraz insulinę. Zalecana dieta przy cukrzycy typu 2 ma za zadanie zatrzymanie postępów choroby. Insulina odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Nadmiar glukozy jest szkodliwy dla całego organizmu, wpływa destrukcyjnie na nerki, serce, oczy, układ nerwowy i układ krwionośny.
Wysiłek fizyczny sprawia, że następuje obniżenie poziomu glukozy we krwi. Następuje też poprawa krążenia. Dzięki temu, że we krwi znajduje się mniej glukozy, chory może przyjmować mniejsze dawki insuliny. Jest to bardzo korzystne i poprawia komfort życia pacjenta.
2. Kiedy nie należy łączyć sportu z cukrzycą?
Należy wiedzieć o tym, że diabetycy nie zawsze mogą uprawiać sport. Nie należy tego robić, kiedy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż 300mg/dl. Także osoby, które zmagają się z objawami nefropatii, neuropatii lub retinopatii nie powinny uprawiać sportu.
To też warto wiedzieć
Także podczas infekcji nie należy wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zakażenia mogą utrudniać prawidłową kontrolę poziomu glukozy we krwi. Na dodatek organizm, który zmaga się z infekcjami i cukrzycą, jest znacznie bardziej osłabiony, a wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych potęguje osłabienie.
3. Wysiłek fizyczny a cukrzyca
Osoby chorujące na cukrzycę, decydując się na aktywność fizyczną, powinny pamiętać o kilku, niezwykle ważnych zasadach.
- Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość węglowodanów.
- Należy wybierać ćwiczenia aerobowe. Najlepiej zdecydować się na jazdę na rowerze, biegi, ćwiczenia na orbitreku, pływanie, aerobik, siatkówkę, a nawet intensywne spacery czy taniec. Aeroby sprzyjają utracie tkanki tłuszczowej i nie powodują zbyt dużego wzrostu ciśnienia.
- Trening powinien być przeprowadzony w taki sposób, aby nie obciążać za bardzo mięśni, które znajdują się w obszarze podania insuliny.
- Ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne, ale nie powinny trwać krócej niż pół godziny. Zaleca się, aby aktywność fizyczna była uprawiana przynajmniej pięć dni w tygodniu.