Herbata z lipy na przeziębienie
Domowe metody na przeziębienie cieszą się od lat niesłabnącym powodzeniem. Przeziębić można niemal każdy organ, także nerki. Przeziębienie nerek jest bardzo bolesne. Każde przeziębienie należy traktować poważnie. W momencie pojawienia się pierwszych objawów, należy rozpocząć leczenie. Doskonale nadają się do tego wszelkiego rodzaju zioła. Idealna jest lipa, szczególnie rozgrzewająca herbata z lipy, która wspaniale wspomaga leczenie pierwszych objawów dolegliwości.
1. Jak zbierać kwiaty lipy?
Herbata z lipy stosowana jest w leczeniu przeziębienia. Można kupić gotowe herbaty z lipy, można też przygotować ją we własnym zakresie. Lipa jest drzewem, które może osiągnąć nawet czterdzieści metrów wysokości. Kwitnie ona latem, a jej kwiaty przepięknie pachną i na dodatek są miododajne.
Do przygotowania herbaty potrzebny jest kwiatostan lipy. Może być on pozyskany z jednego z dwóch gatunków tego drzewa:
• lipy drobnolistnej;
• lipy szerokolistnej.
Kwiatostan powinien być zbierany w początkowej fazie kwitnienia. Pogoda powinna być słoneczna i nie powinno padać, a drzewa usytuowane daleko od dróg, ulic oraz wszelkich miejsc, które mogą być źródłem zanieczyszczeń. Kwiatostan powinien być suszony w miejscy zacienionym, które musi być przewiewne.
2. Właściwości lecznicze lipy
Najważniejsze jest to, że lipa charakteryzuje się właściwościami moczopędnymi. Dzięki temu jest doskonałym środkiem na przeziębienie nerek. Działa też lekko rozkurczowo. Pobudza również wydzielanie soków żołądkowych i odpowiada za zwiększanie przepływu żółci do dwunastnicy. W kwiatostanie lipy są obecne kwasy organiczne, witamina C, witamina PP, sole mineralne, śluzy, garbniki, a także fitosterole oraz znane wszystkim flawonoidy. Dlatego też lipa stosowana jest jako skuteczne, domowe lekarstwo na przeziębienie.
3. Herbata walczy z przeziębieniem
O tym, że herbata z lipy jest doskonałym środkiem na leczenie przeziębienia, zadecydowały jej właściwości napotne. Pocąc się, nasz organizm pozbywa się szkodliwych substancji. Nie można nie wspomnieć o działaniu nasennym oraz o lekkim działaniu uspokajającym, jakim charakteryzuje się herbata z lipy. Zawarte w lipie związki śluzowe odpowiedzialne są za łagodzenie kaszlu, bólu gardła i mają lekkie działanie przeciwzapalne.
Przepis na rozgrzewającą herbatę z lipy jest bardzo prosty. Do szklanki lub kubka wsypujemy jedną łyżkę wysuszonych kwiatostanów lipy. Całość zalewamy gorącą wodą, przykrywamy i odstawiamy na dwadzieścia minut do naciągnięcia. Wywar można następnie przecedzić przez sitko, wyciskając fusy łyżeczką. Po zaparzeniu jak najszybciej wypijamy leczniczy, ziołowy napar. Można go osłodzić sokiem malinowym lub miodem. Najlepiej sok malinowy lub miód dodawać bezpośrednio przed wypiciem, aby napar nie był zbyt gorący. Można też dodawać cytrynę lub sok z pigwy. Herbatę z lipy pijemy trzy razy dziennie, pomiędzy posiłkami. Stosując herbatę z lipy, trzeba pamiętać, że ma właściwości moczopędne, więc jest przydatna także w leczeniu przeziębienia nerek. Podczas kuracji należy pić więcej niegazowanej wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
Musisz to wiedzieć
W sklepach zielarskich lub aptekach bez problemy można kupić gotowe herbatki z lipy. W niektórych można też kupić wysuszony kwiatostan lipy, dzięki czemu nie trzeba go osobiście zbierać. Dostępne są także preparaty, które w swoim składzie zawierają lipę. Można o nie pytać aptekarza.