Trwa ładowanie...

Krwiak podkosmówkowy. Objawy i leczenie

 Ewa Rosiecka
27.10.2023 08:42
Obecność krwiaka podkosmówkowego można stwierdzić jedynie poprzez badanie ultrasonograficzne
Obecność krwiaka podkosmówkowego można stwierdzić jedynie poprzez badanie ultrasonograficzne (Adobe Stock)

Krwiak podkosmówkowy jest zmianą w macicy, której przyczyna jest nie do końca znana. Objawia się plamieniem lub krwawieniem z pochwy, choć może też przebiegać bezobjawowo. Jakie są główne przyczyny powstawania krwiaków podkosmówkowych? Jakie są metody diagnostyki krwiaków podkosmówkowych? Jakie są zalecane metody leczenia krwiaków podkosmówkowych?

spis treści

1. Co to jest krwiak podkosmówkowy i jakie są jego objawy?

Krwiak podkosmówkowy to częsta przypadłość, która dotyczy nawet co piątej kobiety w ciąży. Powstaje, gdy dochodzi do wynaczynienia krwi pomiędzy błoną śluzową ściany jamy macicy a jedną z błon płodowych - kosmówką, najczęściej w I trymestrze ciąży.

Wielkość tej zmiany zależy od ilości krwi, która opuściła naczynie. Krwiak podkosmówkowy początkowo może się powiększać, po czym dochodzi do wykrzepiania krwi, ucisku uszkodzonego naczynia, a następnie do stopniowego resorbowania skrzepu, co powoduje, że zmiana się zmniejsza i wchłania w miarę upływu czasu.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Jakie są objawy krwiaka podkosmówkowego? Jedynym symptomem jest krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, które również nie zawsze występuje. Pojawia się, gdy krwiak jest położony blisko ujścia szyjki macicy, dzięki czemu krew bez przeszkód spływa do dróg rodnych. Nie występują inne objawy, które mogłyby wskazywać na obecność tej zmiany.

2. Przyczyny krwiaka podkosmówkowego

Przyczyny występowania krwiaka podkosmówkowego nie zostały ustalone. W ocenie lekarzy powstawanie tej zmiany jest zupełnie przypadkowe - krwiak podkosmówkowy może pojawić się u każdej ciężarnej.

Czy istnieją czynniki ryzyka predysponujące do wystąpienia krwiaków podkosmówkowych? Ewentualne czynniki ryzyka to:

Twardniejący brzuch w ciąży - przyczyna, zapobieganie, zagrożenie
Twardniejący brzuch w ciąży - przyczyna, zapobieganie, zagrożenie

Objawy twardniejącego brzucha w ciąży to najczęściej element skurczów Braxtona-Hicksa. Mogą się one

przeczytaj artykuł

3. Diagnostyka krwiaka podkosmówkowego

Do diagnostyki krwiaka podkosmówkowego wykonuje się badanie USG. Lekarz ocenia wówczas wielkość oraz lokalizację krwiaka i może oszacować ryzyko, jakie niesie jego obecność.

4. Leczenie i resorpcja krwiaka podkosmówkowego

Krwiaki podkosmówkowe zwykle zanikają samoistnie, nie powodując powikłań. Ciężarna, u której stwierdzono krwiaka podkosmówkowego, powinna prowadzić oszczędny tryb życia, zrezygnować ze zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, unikać stresu oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.

Czy przyszła mama, u której stwierdzono tego rodzaju krwiaka, może współżyć? Zwykle nie jest to zabronione, jednak decyzję o tym powinien podjąć lekarz prowadzący. W sytuacji, gdy krwiak jest zlokalizowany blisko ujścia szyjki macicy, najczęściej zalecana jest rezygnacja ze stosunków płciowych, by nie doszło do uszkodzenia naczyń i powiększenia się krwiaka. Jeśli zmiana zlokalizowana jest wyżej - zazwyczaj nie ma ku temu przeciwwskazań.

Dodatkowo zalecane są leki rozkurczowe, mające na celu hamowanie czynności skurczowej macicy, leki podtrzymujące ciążę (progesteron) oraz leki przeciwzakrzepowe (heparyna).

Jeśli krwawienie występuje przez dłuższy czas, przyszła mama kierowana jest na badania krwi, w celu wykluczenia niedokrwistości lub ewentualnego włączenia odpowiedniego leczenia.

5. Czy krwiak podkosmówkowy może wymagać interwencji medycznej?

Z wyjątkiem sytuacji nagłych i niebezpiecznych krwiak podkosmówkowy nie wymaga interwencji medycznej. Bezpośrednia ingerencja chirurgiczna jest obarczona ryzykiem, dlatego zadanie lekarza polega na obserwacji stanu zdrowia kobiety i podawaniu jej odpowiednich leków.

6. Jak długo trwa proces gojenia krwiaków podkosmówkowych?

Proces wchłonięcia się krwiaka podkosmówkowego zależy od wielkości i lokalizacji zmiany. Może trwać od około miesiąca do nawet siedmiu tygodni.

7. Czy krwiak podkosmówkowy może prowadzić do poważnych komplikacji?

Krwiak podkosmówkowy powstaje między ścianką macicy a kosmówką - najbardziej zewnętrzną błoną płodową, która pośredniczy w wymianie substancji między matką a płodem, a w późniejszej ciąży przekształca się w łożysko.

To, jakie stanowi niebezpieczeństwo, zależy od jego rozmiarów - we wczesnej ciąży może być większy od płodu i zaburzać wymianę matczyno - płodową, odcinając dziecko od pokarmu i tlenu. W niektórych przypadkach może doprowadzić do oderwania się kosmówki od macicy i wywołać poronienie.

W przypadku stwierdzenia krwiaka podkosmówkowego ciężarna powinna zatem pozostawać pod stałą opieką lekarską.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze