Trwa ładowanie...

Prognatyzm

Prognatyzm to zaburzenie polegające na nieprawidłowym wysunięciu kości twarzoczaszki. Taka szczęka była charakterystyczna dla przodków człowieka, lecz w toku rozwoju ewolucyjnego uległa ona cofnięciu. Dziś to nadmierne wysunięcie kości twarzy uznaje się za symptom chorobowy. Prognatyzm żuchwy często jest określany terminem warga habsburska, ponieważ to zaburzenie często występowało w dynastii Habsburgów.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Przyczyny prognatyzmu

Nieco wysunięta żuchwa to czasami prawidłowy kształt twarzy, z którym dziecko rodzi się i nie powinno to budzić niepokoju rodziców. Niestety silne wysunięcie żuchwy może wiązać się z zaburzeniem genetycznym i pojawiać się w zespole Crouzona (dysostoza czaszkowo - twarzowa) oraz w zespole nabłoniaków znamionowych (zespół Gorlina).

 1. Zespół Crouzona
  Choroba genetyczna objawia się między innymi:
 • zniekształceniem czaszki,
 • niskim osadzeniem małżowin usznych,
 • zezem rozbieżnym,
 • krótką wargą górną,
 • słabym wykształceniem szczęki,
 • szeroko osadzonymi oczami.
 1. Zespół Gorlina
  To zaburzenie genetyczne jest bardzo rzadkie. Jest to przekazywany genetycznie zespół defektów, obejmujących skórę, system nerwowy, oczy, kości i gruczoły wydzielania wewnętrznego. Choroba wiąże się z nieprawidłowym wyrazem twarzy i podwyższonym ryzykiem raka skóry. Objawy mogące się pojawić w zespole nabłoniaków znamionowych to:
 1. Gigantyzm i akromegalia – choroby spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, rozwijające się u dzieci lub dorosłych, objawiające się nadmiernym wzrostem ciała.

2. Leczenie prognatyzmu

Osoba, u której zdiagnozowano nadmierne wysunięcie twarzowej części czaszki powinna udać się do dentysty lub ortodonty, by korygować nieprawidłową linię zębów. Poza tym bardzo ważne jest rozpoznanie przyczyny tego zaburzenia, by móc leczyć pojawiające się wraz z prognatyzmem dolegliwości. Konsultacja medyczna jest szczególnie zalecana, jeśli pojawiają się problemy z mówieniem, gryzieniem i żuciem. Badania, które powinien wykonać lekarz to prześwietlenie promieniami Roentgena czaszki, prześwietlenie promieniami Roentgena uzębienia oraz pobranie odcisku zębów.

Lek. Małgorzata Horbaczewska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.