Rozwolnienie
O biegunce mówimy wówczas, gdy luźny stolec pojawia się częściej niż 3 razy na dobę i taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Przyczyn biegunki może być wiele, np. alergia, zaburzenia pracy układu pokarmowego, czynniki psychiczne, neurowegetatywne wpływające na funkcjonowanie jelit czy stany zapalne jelit. Niepokojącym objawem może być biegunka z krwią, a także inne patologiczne substancje, np. większa ilość nieprzetrawionego pokarmu, śluz czy ropa.
1. Jakie są przyczyny biegunki?
Przyczyn biegunki może być naprawdę dużo, dlatego istotne jest, aby zaobserwować, w jakim momencie i sytuacji pojawia się luźny stolec. Ważne jest także to, czy biegunce towarzyszą inne dolegliwości, np. ból żołądka, wymioty, wysoka gorączka, znaczne osłabienie czy brak apetytu. Do najczęstszych przyczyn biegunki należą: infekcje wirusowe i bakteryjne, alergia pokarmowa, zatrucia nie tylko pokarmowe, ale i chemiczne, np. lekami, zapalenie trzustki, zaburzenia hormonalne, zapalenie jelit, choroba Crohna czy stres. Biegunka może być także efektem zbyt długiego przyjmowania leków lub uczulenia na jeden z ich składników.
2. Typy biegunki
Rodzaj biegunki zależy od tego, z jakiej przyczyny się pojawiła. Dlatego można wyróżnić:
• Biegunkę wysiękową – w tym przypadku stolec zawiera nie tylko krew i śluz, ale także białko. Dolegliwość może ujawnić się w wyniku stanów zapalnych, zakażeń.
• Biegunkę wydzielniczą – spowodowana jest gronkowcem, a cechuje ją zabieranie wody i elektrolitów z jelit.
• Biegunkę osmotyczną – jest wynikiem nadwrażliwości na gluten, białko mleka krowiego, ale także może się pojawić po zażyciu leków, preparatów przeczyszczających.
• Biegunkę poantybiotykową – ten rodzaj biegunki spowodowany jest zachwianiem równowagi flory bakteryjnej w jelitach.
Biegunka ostra trwa do 10 dni. Jeśli trwa dłużej, jest kwalifikowana do biegunki przewlekłej. U chorych może pojawić się także biegunka pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.
Musisz to wiedzieć
3. Jak leczyć biegunkę?
Oczywiście przy rozwolnieniu, które trwa dłużej niż 10 dni, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może dojść nawet do odwodnienia organizmu. Najczęściej lekarze zalecają picie większej ilości wody niegazowanej. Ważne jest także zażywanie probiotyków, których zadaniem jest odbudowa flory bakteryjnej jelit. Oczywiście, nie mniej ważna w tym przypadku jest właściwie zbilansowana dieta, która nie powinna zawierać cukru, ostrych przypraw czy smażonych dań. W leczeniu warto zastosować węgiel leczniczy, który łączy wszelkie bakterie, gazy jelitowe zwiększające perystaltykę jelit.
Jeżeli do biegunki dołączą inne objawy, np. wysoka gorączka, zasłabnięcia, zatrzymanie oddawania moczu, trzeba bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ zaniedbanie tych objawów może skończyć się nawet zgonem. Biegunka jest dolegliwością, której nie należy lekceważyć zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych, ponieważ nieprawidłowo leczona może doprowadzić do całkowitego osłabienia organizmu i wtedy wymagana jest hospitalizacja chorego.