Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Ból jajników w ciąży. Jakie są jego przyczyny?

Ból jajników w ciąży. Jakie są jego przyczyny?
Ból jajników w ciąży. Jakie są jego przyczyny? (Zdjęcie autorstwa M Sundstrom / CC BY-SA 2.0)

Ból jajnika w ciąży dla przyszłych mam zwykle jest powodem niepokoju. Skurcze i bóle brzucha w ciąży mogą bowiem zapowiadać poronienie albo poród przedwczesny, w zależności od wieku ciąży. Ból jajników wywołuje najczęściej napadowe dolegliwości bólowe, zlokalizowane w okolicy podbrzusza – po jednej stronie lub po obu stronach. Wszystkie silne bóle brzucha w ciąży wymagają oceny lekarskiej. Niepokojący jest również łagodny ból mający charakter bólu przedmiesiączkowego, ponieważ często stanowi objaw zagrażającego poronienia. Ból podbrzusza o charakterze fizjologicznym ma łagodny przebieg i występuje bocznie – po lewej i prawej stronie podbrzusza. Wiąże się z powiększaniem rozmiarów macicy.

spis treści

1. Co oznaczają bóle jajników w ciąży?

Jeśli ból jajników występuje w pierwszych tygodniach ciąży, jest to całkowicie normalna reakcja organizmu. Taki lekki, ciągnący lub kłujący ból jajnika w ciąży występuje w czasie podobnym do normalnie przebiegającej owulacji czy miesiączki.

Kłucie jajnika w ciąży nie stanowi powodu do niepokoju. Macica „pamięta”, że co miesiąc ma się kurczyć i stąd ta dolegliwość. Tak samo jest z jajnikami, one również zaprogramowane są do cyklu owulacyjnego i jajeczkowania i musi minąć jakiś czas, aby przestawiły się na czynność warunkowaną ciążą.

Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"

Do lekarza udaj się jednak niezwłocznie, gdy bólowi jajników towarzyszą plamienia z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ból jajników w ciąży zdarza się wiele razy i jest to całkiem naturalna sprawa, wywołana rozciąganiem się więzadeł macicy i uciskiem rozwijającego się płodu na narządy wewnętrzne mamy. Niekiedy pomagają łagodne środki rozkurczowe, ale należy je brać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Kiedy ból jajników w ciąży jest zapowiedzią niepokojących zmian i wymaga udania się do lekarza? Wtedy, gdy towarzyszą im obfite upławy i gorączka. Czasami bóle jajników występują po stosunku płciowym z partnerem i są wywołane zapaleniem przydatków.

Zakażenie, oprócz dolegliwości bólowych, może dawać takie objawy, jak częstomocz lub trudności z oddawaniem moczu. Bóle jajników na tle zapalnym wymagają szybkiego wdrożenia leczenia. Czasami za zakażenia odpowiadają bakterie i inne drobnoustroje wywołujące choroby weneryczne.

Zobacz także

Jeśli ból jajników jest silny, punktowy, z dróg rodnych wycieka dziwna, ropna lub serowata wydzielina i występuje gorączka, najprawdopodobniej masz zapalenie jajników lub zapalenie jajowodów.

Choroby te wymagają różnicowania z zapaleniem macicy, endometriozą oraz z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jeśli boli cię tylko jeden jajnik w czasie spodziewanej normalnie miesiączki, masz nitkowate tętno i silnie się pocisz, nie zwlekaj i szybko wezwij pogotowie ratunkowe lub jedź do szpitala. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o ciąży jajowodowej.

Niekiedy pojawiają wyłącznie silny ból jajników bez dodatkowych objawów. Najczęściej jest on skutkiem torbieli. Jeśli ból jajników występuje w końcowym etapie ciąży i wiąże się ze słabnięciem lub nieodczuwaniem ruchów płodu, również jak najszybciej jedź do szpitala.

Ból jajników w czasie ciąży jest normalny, gdy cierpisz na zespół policystycznych jajników.

2. Jak leczyć bóle jajników w ciąży?

Jeśli w czasie ciąży ból jajników jest wywołany obecnością torbieli, zaleca się leżenie w łóżku i unikanie gwałtownych ruchów czy wysiłku fizycznego, ponieważ mogą one spowodować pęknięcie torbieli i prowadzić do zapalenia otrzewnej.

Czasami konieczne jest leczenie szpitalne i podawanie antybiotyków oraz łagodnych środków przeciwbólowych. Zabieg operacyjny jest niewskazany, ze względu na duże niebezpieczeństwo utraty ciąży. Najlepiej jeśli torbiel z czasem zmniejsza się i w końcu wchłania się samoistnie. Jeśli torbiel na jajniku pozostaje po porodzie, konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie.

W przypadku bólu jajnikowych wywołanego zapaleniem przydatków lub chorobami wenerycznymi, konieczne jest leczenie antybiotykami lub nawet lekami antywirusowymi. Zakażenia narządów rodnych w czasie ciąży są niebezpieczne dla dziecka i mogą wywoływać problemy podczas porodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.