Ból jajników w ciąży. Jakie są jego przyczyny?
Ból jajnika w ciąży dla przyszłych mam zwykle jest powodem niepokoju. Skurcze i bóle brzucha w ciąży mogą bowiem zapowiadać poronienie albo poród przedwczesny, w zależności od wieku ciąży. Ból jajników wywołuje najczęściej napadowe dolegliwości bólowe, zlokalizowane w okolicy podbrzusza – po jednej stronie lub po obu stronach. Wszystkie silne bóle brzucha w ciąży wymagają oceny lekarskiej. Niepokojący jest również łagodny ból mający charakter bólu przedmiesiączkowego, ponieważ często stanowi objaw zagrażającego poronienia. Ból podbrzusza o charakterze fizjologicznym ma łagodny przebieg i występuje bocznie – po lewej i prawej stronie podbrzusza. Wiąże się z powiększaniem rozmiarów macicy.
1. Co oznaczają bóle jajników w ciąży?
Jeśli ból jajników występuje w pierwszych tygodniach ciąży, jest to całkowicie normalna reakcja organizmu. Taki lekki, ciągnący lub kłujący ból jajnika w ciąży występuje w czasie podobnym do normalnie przebiegającej owulacji czy miesiączki.
Kłucie jajnika w ciąży nie stanowi powodu do niepokoju. Macica „pamięta”, że co miesiąc ma się kurczyć i stąd ta dolegliwość. Tak samo jest z jajnikami, one również zaprogramowane są do cyklu owulacyjnego i jajeczkowania i musi minąć jakiś czas, aby przestawiły się na czynność warunkowaną ciążą.
Do lekarza udaj się jednak niezwłocznie, gdy bólowi jajników towarzyszą plamienia z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy ból jajników w ciąży jest normalny? - odpowiada lek. Paweł Baljon
- Ból jajnika w 7 tygodniu ciąży - odpowiada lek. Krzysztof Szmyt
- Co oznacza ból jajnika w ciąży? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
Ból jajników w ciąży zdarza się wiele razy i jest to całkiem naturalna sprawa, wywołana rozciąganiem się więzadeł macicy i uciskiem rozwijającego się płodu na narządy wewnętrzne mamy. Niekiedy pomagają łagodne środki rozkurczowe, ale należy je brać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Kiedy ból jajników w ciąży jest zapowiedzią niepokojących zmian i wymaga udania się do lekarza? Wtedy, gdy towarzyszą im obfite upławy i gorączka. Czasami bóle jajników występują po stosunku płciowym z partnerem i są wywołane zapaleniem przydatków.
Zakażenie, oprócz dolegliwości bólowych, może dawać takie objawy, jak częstomocz lub trudności z oddawaniem moczu. Bóle jajników na tle zapalnym wymagają szybkiego wdrożenia leczenia. Czasami za zakażenia odpowiadają bakterie i inne drobnoustroje wywołujące choroby weneryczne.
Zobacz także
Jeśli ból jajników jest silny, punktowy, z dróg rodnych wycieka dziwna, ropna lub serowata wydzielina i występuje gorączka, najprawdopodobniej masz zapalenie jajników lub zapalenie jajowodów.
Choroby te wymagają różnicowania z zapaleniem macicy, endometriozą oraz z chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jeśli boli cię tylko jeden jajnik w czasie spodziewanej normalnie miesiączki, masz nitkowate tętno i silnie się pocisz, nie zwlekaj i szybko wezwij pogotowie ratunkowe lub jedź do szpitala. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o ciąży jajowodowej.
Niekiedy pojawiają wyłącznie silny ból jajników bez dodatkowych objawów. Najczęściej jest on skutkiem torbieli. Jeśli ból jajników występuje w końcowym etapie ciąży i wiąże się ze słabnięciem lub nieodczuwaniem ruchów płodu, również jak najszybciej jedź do szpitala.
Ból jajników w czasie ciąży jest normalny, gdy cierpisz na zespół policystycznych jajników.
2. Jak leczyć bóle jajników w ciąży?
Jeśli w czasie ciąży ból jajników jest wywołany obecnością torbieli, zaleca się leżenie w łóżku i unikanie gwałtownych ruchów czy wysiłku fizycznego, ponieważ mogą one spowodować pęknięcie torbieli i prowadzić do zapalenia otrzewnej.
Czasami konieczne jest leczenie szpitalne i podawanie antybiotyków oraz łagodnych środków przeciwbólowych. Zabieg operacyjny jest niewskazany, ze względu na duże niebezpieczeństwo utraty ciąży. Najlepiej jeśli torbiel z czasem zmniejsza się i w końcu wchłania się samoistnie. Jeśli torbiel na jajniku pozostaje po porodzie, konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie.
W przypadku bólu jajnikowych wywołanego zapaleniem przydatków lub chorobami wenerycznymi, konieczne jest leczenie antybiotykami lub nawet lekami antywirusowymi. Zakażenia narządów rodnych w czasie ciąży są niebezpieczne dla dziecka i mogą wywoływać problemy podczas porodu.