Trwa ładowanie...

Dzieci nie palą i nie piją, a jednak zapadają na nowotwory. Dlaczego tak się dzieje?

Avatar placeholder
31.01.2025 13:26
W Polsce rocznie diagnozuje się około 1100-1200 nowych przypadków nowotworów u dzieci i młodzieży
W Polsce rocznie diagnozuje się około 1100-1200 nowych przypadków nowotworów u dzieci i młodzieży (Instagram, Getty Images)

Skąd biorą się nowotwory złośliwe u dzieci? Przecież one nie palą papierosów, nie piją alkoholu ani nie pracują w toksycznym środowisku. Lekarka Anna Krętowska-Grunwald, rezydentka pediatrii i pasjonatka onkologii dziecięcej zwraca uwagę, że - w przeciwieństwie do tych u dorosłych - większość z nich nie wynika z czynników środowiskowych, lecz z przypadkowych mutacji DNA.

spis treści

1. Większość przypadków nie ma uchwytnej przyczyny

  • Te mutacje DNA nie są dziedziczone od rodziców, a powstają samoistnie w trakcie podziałów komórkowych w życiu płodowym lub we wczesnym dzieciństwie. Ponadto u około 10% dzieci mogą występować predyspozycje genetyczne - mówi lekarka na swoim profilu na Instagramie @drmedicinepanda.

Lekarka podkreśla, że większość przypadków nie ma uchwytnej znanej przyczyny, a jako inne czynniki istotnie przyczyniające się do wystąpienia nowotworu u dzieci wymienia:

  • zaburzenia odporności,
  • wystawienie na promieniowanie jonizujące (np. w wyniku leczenia radioterapią poprzedniego nowotworu),
  • zakażenia wirusem EBV, HIV modyfikującymi rozwój płodu,
  • kontakt matki w trakcie ciąży z czynnikami toksycznymi.
Zobacz film: "Szczepionka na RSV dla ciężarnych, kiedy będzie dostępna? Wirusolog odpowiada"

2. Najczęściej nowotwpry krwi i limfy

W Polsce rocznie diagnozuje się około 1100-1200 nowych przypadków nowotworów u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Oznacza to, że około 1 na 600 dzieci zachoruje na chorobę nowotworową przed osiągnięciem pełnoletności. Najczęściej występującymi nowotworami w tej grupie wiekowej są nowotwory złośliwe tkanki limfatycznej i krwiotwórczej, które stanowią około 42% wszystkich zachorowań. Wśród najmłodszych dzieci występuje także siatkówczak.

Analiza zachorowań według grup wiekowych wskazuje, że liczba przypadków nowotworów złośliwych wzrasta wraz z wiekiem. Jednak w populacji dzieci i młodzieży (0-19 lat) nowotwory są stosunkowo rzadkie, stanowiąc około 0,8% ogółu zarejestrowanych przypadków. Warto zauważyć, że w ostatnich latach obserwuje się postęp w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego, co przyczynia się do spadku umieralności w tej grupie wiekowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze