Trwa ładowanie...

Gorączka przy ząbkowaniu

Avatar placeholder
21.06.2019 09:58
Gorączka przy ząbkowaniu
Gorączka przy ząbkowaniu (123rf)

Ząbkowanie u dziecka jest to trudny czas nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Wyrzynanie zęba łączy się nie tylko z rozpulchnionymi swędzącymi dziąsłami, ale także z gorączką, biegunką, wytwarzaniem większej ilości śliny, apatią, a czasem problemami ze snem.

1. Ząbkowanie a katar, gorączka i inne objawy

Bardzo ważna jest obserwacja malucha, ponieważ nagle pojawiająca się gorączka i brak innych objawów może sugerować wyrzynanie się zębów. Gorączka powinna spaść w momencie, kiedy ząb przebije się na powierzchnię dziąsła. Ząbkowanie to stan zapalny dziąseł, dlatego maluch częściej płacze, jest trudny do uspokojenia, może mieć kłopoty z zasypianiem.

Podczas ząbkowania może występować gorączka, ból gardła czy kaszel
Podczas ząbkowania może występować gorączka, ból gardła czy kaszel (123RF)

Oczywiście objawy przy ząbkowaniu mogą być u każdego dziecka inne. Występują falowo, może się pojawić tylko jeden z symptomów, ale mogą też wystąpić wszystkie jednocześnie.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Zadaniem rodziców jest złagodzenie bólu. W jaki sposób to zrobić? W aptekach dostępne są żele na dziąsła, które zawierają w składzie środek przeciwbólowy. Można także kupić wodny gryzaczek, który schłodzony przyniesie maluchowi ulgę. Innym sposobem jest także przemywanie dziąseł ściereczką namoczoną w naparze z rumianku, który ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Przy wyższej gorączce można podać środek przeciwgorączkowy zawierający paracetamol.

Musisz to wiedzieć

Ponieważ niektóre objawy ząbkowania są podobne do objawów infekcji, bardzo ważne jest, aby obserwować dziecko i przy przedłużającej się wysokiej gorączce czy biegunce udać się do lekarza pediatry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze