Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Kaszel w ciąży. Jak go leczyć?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 18.05.2023 21:02
Kaszel w ciąży. Jak go leczyć?
Kaszel w ciąży. Jak go leczyć? (123rf)

Dla wielu przyszłych mam najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia jest kaszel. Z katarem i gorączką łatwiej sobie poradzić – można nawet sięgnąć po paracetamol w niewielkich ilościach, gdyż nie szkodzi on dziecku. Kaszel w ciąży natomiast nie dość, że trwa zwykle dłużej niż inne objawy przeziębienia, to jeszcze bardzo męczy. Wiele ciężarnych obawia się, że wstrząsy ciałem podczas kasłania mogą szkodzić dziecku. Ponadto utrzymujący się kaszel to siedlisko niechcianej infekcji. Jednak obawy co do krzywdy, jaką można wyrządzić maluszkowi kaszlem, nie są uzasadnione. Mimo wszystko – kaszel trzeba leczyć.

spis treści

1. Skąd bierze się kaszel?

Kaszlem nazywamy odruch obronny organizmu, którego zadaniem jest usunięcie alergenów lub nadmiaru śluzu z górnych dróg oddechowych. Istnieją dwa powszechnie rozpoznawalne rodzaje kaszlusuchy i mokry.

Pierwszy z nich jest typowym objawem dla rozwijającego się przeziębienia, kiedy to gardło jest podrażnione. Potem, wraz z gromadzeniem się wydzieliny, staje się on mokry. Następuje wtedy odruch odkrztuszania i większość sekwencji przynosi chwilową ulgę.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Istnieje także kaszel świszczący, który niekiedy związany jest z zapaleniem oskrzeli i występuje w postaci napadów trwających około kilku-, kilkunastu sekund.

Warto podkreślić, iż w przypadku, gdy nęka nas suchy kaszel w ciąży, jednak nie występuje ani gorączka, ani złe samopoczucie, dolegliwość ta może wskazywać na reakcję alergiczną organizmu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wiele osób kaszel najzwyczajniej w świecie lekceważy. Tymczasem niektóre schorzenia dróg oddechowych mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu.

Kaszel może wskazywać na infekcję, jednak może być także symptomem poważniejszych powikłań zdrowotnych, np. astmy, zapalenia płuc, czy gruźlicy, które są w stanie zakłócić przebieg ciąży. Z tego prostego powodu, w przypadku, gdy dolegliwości utrzymują się przez kilka kolejnych dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

Jeśli uciążliwy kaszel pojawi się w I trymestrze ciąży, należy bardzo uważać. Jest to bowiem jeden z najważniejszych momentów w rozwoju dziecka – tak zwana organogeneza, czyli okres, kiedy tworzą się organy.

Nie powinno się wówczas zażywać większości leków, a przeziębienia najlepiej leczyć drogą naturalną lub pod ścisłym kierunkiem lekarza.

Zobacz także

2. Jak leczyć kaszel w ciąży?

Przed pojawieniem się dziecka kobieta mogła zażywać takie leki, na jakie tylko miała ochotę. Jednak w czasie ciąży wszystko się zmienia i należy myśleć nie tylko o sobie, ale i o maleństwie w brzuchu.

Jest bardzo dużo środków i metod leczenia kaszlu czy przeziębienia w ciąży, jednak warto zapamiętać także, których należy się wystrzegać. Przede wszystkim szerokim łukiem trzeba omijać starą, sprawdzoną aspirynę.

Jej składnik – kwas acetylosalicylowy – jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze, powoduje bowiem przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka, rozrzedza krew i może doprowadzić do silnego krwawienia w czasie porodu.

Ibuprofen z kolei hamuje czynność porodową, może wywołać reakcje uczuleniowe. Jest szczególnie groźny w III trymestrze, gdyż powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.

To samo dotyczy wszelkich leków typu Gripex czy pastylek do ssania Cholinex albo Strepsils – niektóre z nich zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu. Warto też pamiętać, że tymianek i podbiał może i działa ekspresowo oraz odkrztuśnie, ale jednak jest niebezpieczny dla płodu.

Jak zatem radzić sobie z kaszlem, żeby wszyscy wyszli zdrowo z tej nieprzyjemnej dolegliwości? Najpierw warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli infekcja będzie niegroźna, zaleci on prawdopodobnie domowe sposoby leczenia lub zapisze niegroźne dla płodu leki objawowe.

Aby rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwić pozbywanie się jej, lekarz zaproponuje zapewne wykrztuśny syrop na kaszel w ciąży, pastylki homeopatyczne, leki ziołowe lub tabletki z propolisu.

Jeśli okaże się, że kaszel jest skutkiem czegoś poważniejszego, lekarz zapisze leki dozwolone dla kobiet w ciąży. Mogą to być nawet antybiotyki – niektóre z nich działają miejscowo, a inne, choć przedostają się do łożyska, to jednak nie wpływają negatywnie na płód.

Z domowych sposobów najlepsze jest picie herbaty z sokiem malinowym. Działa rozgrzewająco i wykrztuśnie. Jednak trzeba uważać z ilością w ostatnich miesiącach ciąży, gdyż nadmierna może wywołać skurcze.

Na kaszel doskonałe są też miód i preparaty z propolisu oraz syropy z cebuli, kopru włoskiego czy owocu anyżu. W nocy, gdy kaszel szczególnie dokucza, warto położyć sobie więcej poduszek. Ponadto należy dbać o świeże powietrze w domu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze