Trwa ładowanie...

Syrop na mokry kaszel dla dziecka

 Agnieszka Gotówka
28.05.2017 13:18
Syrop na mokry kaszel dla dziecka
Syrop na mokry kaszel dla dziecka

Działanie syropu na kaszel mokry polega na rozrzedzeniu wydzieliny, ułatwieniu odkrztuszania i oczyszczeniu dróg oddechowych. Mokry kaszel jest bardzo uciążliwy, zwłaszcza dla dzieci. Jest on jednak w pewien sposób pożyteczny – dzięki niemu usuwana jest wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła do tchawicy z nosa i zatok przynosowych.

Syrop znacznie przyśpiesza leczenie kaszlu
Syrop znacznie przyśpiesza leczenie kaszlu (123RF)

W przypadku kaszlu mokrego można zaobserwować, że jest on wynikiem spływającej wydzieliny. Towarzyszy mu często katar. Syropy na kaszel mokry mają w swoim składzie saponiny, np. z wyciągu pierwiosnka lekarskiego, babki lancetowatej oraz bluszczu pospolitego. Są to leki ziołowe, które często radzą sobie z mokrym kaszlem u dzieci.

Do leczenia należy również włączyć krople do nosa dla dzieci, by usunąć katar – przyczynę meczącego kaszlu. W niektórych sytuacjach kaszel jest na tyle uciążliwy i oporny na działanie łagodnych leków, że konieczne jest zastosowanie silniejszych specyfików. Kaszel mokry leczy się ambroksolem, bromheksyną, karbocysteiną, acetylocysteiną, gwajafenezyną, które to substancje rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Ich działanie mukolityczne polega na ułatwieniu przesuwania wydzieliny podczas kaszlu, a działanie sekretolityczne – jakie przypisuje się niektórym lekom na kaszel mokry – na pobudzeniu wydzielania płynnego śluzu w oskrzelach.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W przypadku syropów (jak również leków w formie tabletek), których zadaniem jest ułatwienie odkrztuszania, należy pamiętać, by nie przyjmować ich po godzinie 17.00. Warto też zadbać o zwiększoną ilość przyjmowanych płynów (odpowiedni będzie np. sok z malin).

Musisz to wiedzieć

Walkę z kaszlem ułatwi odpowiednia temperatura w mieszkaniu oraz nawilżone powietrze. Należy również pamiętać o częstym wietrzeniu pokoi, zwłaszcza przed snem. Jeśli zaś mokry kaszel nie ustaje, należy zgłosić się do lekarza. Może to być objaw zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze