Zespół stopy cukrzycowej – przyczyny, objawy, leczenie
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną wywołującą hiperglikemię. Przyczyną cukrzycy może być mała ilość wytwarzanej insuliny, zmniejszona wrażliwość tkanek organizmu na jej działanie. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, umożliwia ona przenikanie glukozy do wszystkich komórek organizmu i zamienienie jej w energię. Gdy glukoza nie może przeniknąć do komórek, rośnie jej stężenie w surowicy krwi.
Grozi to uszkodzeniem tkanek i narządów takich jak:
- naczynia krwionośne,
- serce,
- oczy,
- nerki,
- nerwy.
Uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów jest przyczyną rozwoju zespołu stopy cukrzycowej. Dolegliwość ta dotyczy aż piętnastu procent cukrzyków.
1. Leczenie zespołu stopy cukrzycowej
Zespół stopy cukrzycowej jest to zniszczenie bądź owrzodzenie tkanek głębokich stopy na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów przez zbyt wysoki poziom glukozy w surowicy krwi. Leczenie tej dolegliwości jest bardzo trudne, a osiągnięcie sukcesu jest możliwe jedynie, gdy współpracuje ze sobą wiele osób:
- pacjent,
- chirurg ogólny,
- ortopeda,
- diabetolog.
Skuteczne leczenie wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem przez pacjenta reguł profilaktyki stopy cukrzycowej. Jednym z podstawowych jej elementów jest prawidłowa dieta polegająca na:
- systematycznym spożywaniu posiłków,
- przygotowywaniu potraw z produktów dobrej jakości,
- ścisłym przestrzeganiu planu diety opracowanego przez diabetyka,
- regularnym przyjmowaniu zaleconych przez specjalistę leków,
- systematycznym kontrolowaniu poziomu cukru we krwi,
- spożywaniu odpowiedniej ilości witamin grup A, C, E, a także cynku, które są niezbędne do prawidłowego gojenia się ran.
To też warto wiedzieć
- Cukrzyca w ciąży
- Cukrzyca u dzieci
- Ukryta cukrzyca
- Jak zdiagnozować cukrzycę?
W aptekach można kupić specjalne suplementy diety dla cukrzyków zawierające wszystkie niezębne witaminy i mikroelementy w odpowiednich proporcjach. Preparaty te są bardzo pomocne w trakcie leczenia stopy cukrzycowej. Jednak przed rozpoczęciem przyjmowania tych środków należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
2. Lekarze a zespół stopy cukrzycowej
W leczeniu stopy cukrzycowej borą udział lekarze wielu specjalizacji:
- diabetolog jest odpowiedzialny za terapię cukrzycy,
- chirurg odpowiada za usuwanie tkanki martwiczej,
- chirurg naczyniowy kontroluje stan ukrwienia stopy oraz w razie potrzeby wdraża właściwe leczenie wewnątrznaczyniowe,
- ortopeda dba o odciążenie stopy.
W przypadku stopy cukrzycowej dużo skuteczniejsza jest profilaktyka niż leczenie. Aby uniknąć rozwoju tej choroby, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie cukrzycy. Bardzo ważne jest również, by prawidłowo się odżywiać i uprawiać jakąś formę aktywności fizycznej.