Trwa ładowanie...

Związek cukrzycy z impotencją

Związek cukrzycy z impotencją
Związek cukrzycy z impotencją

Mężczyźni, którzy chorują na cukrzycę, są obciążeni trzykrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji niż zdrowi panowie. Z problemami ze wzwodem częściej zmagają się chorzy na cukrzycę typu 2. Przyczyną kłopotów z erekcją są zmiany w naczyniach krwionośnych i układzie nerwowym, które występują w przebiegu tej choroby.

spis treści

1. Cukrzyca a impotencja

Cukrzyca u mężczyzn jest jednym z czynników, który trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń potencji w stosunku do mężczyzn nieobciążonych tą chorobą. W przypadku niektórych chorych zaburzenia wzwodu mogą stanowić jeden z pierwszych objawów cukrzycy.

Problem zaburzeń erekcji dotyczy 70 proc. mężczyzn, którzy chorowali na cukrzycę przez 10 lat. Częściej zaburzenia wzwodu dotyczyły pacjentów ze stwierdzoną cukrzycą typu 2 niż mężczyzn ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1.

2. Objawy cukrzycy u mężczyzn

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Objawy cukrzycy związane z życiem seksualnym pacjenta pojawiają się stopniowo. Mężczyźni mają problemy ze wzwodem (często określane przez lekarzy jako „ciche powikłanie cukrzycy”, gdyż chorzy rzadko zgłaszają ten problem), mogą nawet być niezdolni do odbycia stosunku płciowego. Te symptomy obserwuje się u pacjentów, u których cukrzyca ma przebieg długotrwały.

3. Przyczyny problemów ze wzwodem w cukrzycy

Jako przyczyny kłopotów ze wzwodem w cukrzycy wskazuje się następujące czynniki:

  • cukrzycę, a w jej przebiegu dwa mechanizmy
  • zmiany w naczyniach krwionośnych,
  • uszkodzenie układu nerwowego.

Kłopoty w życiu seksualnym u mężczyzn z cukrzycą są wynikiem rozwoju tej choroby metabolicznej skutkującej wystąpieniem zmian w naczyniach i włóknach nerwowych, które są odpowiedzialne za występowanie wzwodu.

Cukrzyca u mężczyzn może powodować zaburzenia erekcji
Cukrzyca u mężczyzn może powodować zaburzenia erekcji

W przebiegu cukrzycy dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest niedrożność, zwężanie włośniczek i naczyń krwionośnych. Zmiany te wpływają na powstawanie powikłań po cukrzycy, takich jak uszkodzenie nerek i oczu, a także niedokrwienie kończyn dolnych i górnych. Jeżeli te zmiany zlokalizują się w obrębie tętnic i tętniczek naczyń kapilarnych prącia mężczyzny, następuje zaburzenie napływu krwi do penisa, czego efektem są zaburzenia potencji.

To też warto wiedzieć

Przyczyną zaburzeń erekcji u mężczyzn z cukrzycą jest także neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie układu nerwowego, a zwłaszcza neuropatia autonomiczna, o której można mówić, gdy układ nerwowy wegetatywny funkcjonuje nieprawidłowo.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Jest to układ odpowiedzialny za regulowanie czynności narządów wewnętrznych człowieka i mechanizm powstawania erekcji. Gdy zostaje uszkodzony, nerwy nie przewodzą pobudzenia, co przekłada się na zaburzenia wzwodu.

4. Leczenie zaburzenia erekcji w cukrzycy

Istnieje wiele metod leczenia zaburzeń potencji. Ich wdrożenie wymaga konsultacji z lekarzem. Terapia umożliwia mężczyznom prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego. Wśród sposobów leczenia zaburzeń wzwodu w cukrzycy wymienia się:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.