Błędy najczęściej popełniane w czasie przeziębienia
Kiedy dopada nas przeziębienie, najczęściej swoje pierwsze kroki kierujemy do apteki. Zastanawiamy się, co jest dobre na dolegliwość i kupujemy często lekarstwa bez zastanowienia. Uważamy, że uderzeniowa dawka lekarstw będzie skuteczna. Nie jest to jednak prawdą, gdyż lekarstwa można bardzo łatwo przedawkować. Dzieje się tak dlatego, że w skład różnych medykamentów bardzo często wchodzą te same substancje czynne. Dlatego, walcząc z przeziębieniem, należy postępować tak, aby nie popełniać błędów. Pomocne może być poznanie sposobu działania substancji obecnych w lekach.
1. Czytaj skład!
Lekarstwa na przeziębienie niezwykle często mają w swoim składzie takie same substancje lecznicze. Są to najczęściej:
kwas acetylosalicylowy lepiej znany jako aspiryna;
pseudoefedryna;
Problem polega na tym, że te substancje lecznicze mogą mieć różne nazwy handlowe. Więc jeśli nie będziemy uważnie czytali składu lekarstw, możemy łatwo przedawkować któryś ze środków. Może stać się tak w przypadku, kiedy zażywamy lekarstwo mające zbijać gorączkę, sięgamy po syrop na kaszel, a na końcu używamy leku, który działa ogólnie na objawy przeziębienia. Może się okazać, że każde z tych lekarstw zawiera tę samą substancję czynną. Aby nie dopuścić do przedawkowania – które może być groźne dla zdrowia, a nawet życia – należy czytać informacje zamieszczone na ulotce.
Może się też okazać, że szukając tego, co jest dobre na przeziębienie, zaczniemy stosować lekarstwa zawierające składniki, które znoszą swoje działanie. Może się okazać, że stosujemy lek, który łagodzi kaszel suchy i jednocześnie stosujemy syrop wykrztuśny. Podczas zakupu warto o to zapytać farmaceuty.
2. Nadużywanie kropel do nosa
Krople do nosa przynoszą ulgę. Ich działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Dzięki temu ułatwiony jest przepływ powietrza, więc możemy lżej oddychać. Po kilku dniach ich stosowania receptory, które są odpowiedzialne za obkurczanie naczynek, nie reagują już tak mocno na lekarstwo. Zwiększając dawkę lekarstwa, możemy doprowadzić do niebezpiecznych zmian w błonie śluzowej nosa. W takim przypadku może pojawiać się katar polekowy, który jest trudny do wyleczenia. Krople stają się w tym przypadku przyczyną pojawiania się kataru.
Kropli do nosa powinniśmy używać maksymalnie przez pięć dni. Jeśli okaże się, że po pięciu dniach katar nie ustępuje, lepiej sięgnąć po lekarstwa na katar w tabletkach. Mają one takie samo działanie, jak krople na katar, ale nie mają efektu odbicia.
Najbezpieczniejsze w walce z katarem jest stosowanie soli fizjologicznej w celu przepłukania nosa. Nadaje się do tego także woda morska i specjalne aerozole. Pomocne jest też stosowanie olejków eterycznych w celu inhalacji, która odpowiada za nawilżanie, oczyszczanie oraz za odkażanie śluzówki.
3. Ból gardła
Ból gardła jest bardzo częstym objawem przeziębienia. Pierwszym odruchem, kiedy się pojawia, jest sięgnięcie po tabletki na ból gardła. Szczególnie tabletki do ssania cieszą się ogromną popularnością. Trzeba pamiętać, że w ich składzie najczęściej są substancje, które nie mają większego znaczenia dla przebiegu procesu leczenia. Co prawda łagodzą ból, zwiększają wydzielanie śliny, przez co zapobiegają suchości w gardle, ale mogą powodować biegunkę i podrażniać przewód pokarmowy. Część z nich zawiera cukier, część słodziki. Dlatego, cierpiąc na ból gardła, najlepiej stosować sposoby, które są stosowane wewnętrznie. Powinny mieć działanie antyseptyczne, nawilżać śluzówkę, ale nie powinny obciążać żołądka. Najlepsze są wszelkiego rodzaju płukanki na gardło. Dobrze sprawdza się ciepła woda z solą lub rumiankiem. Działanie odkażające ma też szałwia oraz tymianek. Należy pamiętać, aby po płukaniu przez trzydzieści minut nie spożywać żadnych pokarmów ani płynów.
Musisz to wiedzieć
4. Antybiotyk NIE leczy przeziębienia
Każdy, kto wie, co jest dobre na przeziębienie, wie też, że wywołują je wirusy. To one odpowiadają za to, że pojawia się bolące gardło, katar, temperatura rośnie, kaszel dokucza i pojawia się złe samopoczucie. Trzeba pamiętać, że na infekcje wirusowe, do których należy przeziębienie, nie działają antybiotyki. Leczenie przeziębienia antybiotykami to najczęściej popełniany błąd. Taka kuracja nie tylko nie jest skuteczna, ale może prowadzić do tego, że w przypadku poważniejszych schorzeń, antybiotyk, który powinien zadziałać, niestety nie zadziała.
5. Odpowiedni syrop do rodzaju kaszlu
Wydawać by się mogło, że nie ma większego znaczenia rodzaj syropu, jaki stosujemy do walki z kaszlem. To błędne założenie. Każdy rodzaj kaszlu powinien być leczony przy pomocy odpowiedniego syropu. Kaszel suchy leczymy syropem, który hamuje odruch kaszlowy. Zażywamy go na godzinę przez snem. Dzięki temu prześpimy spokojnie noc. W dzień taki syrop stosujemy doraźnie. Po trzech dniach należy jednak syrop przeciwkaszlowy odstawić. Gdyż po takim czasie kaszel suchy przechodzi w kaszel mokry. Kaszel mokry leczymy, stosując syrop wykrztuśny. Rozrzedza on wydzielinę, czym znacznie ułatwia oczyszczanie oskrzeli. Przyjmujemy go w ciągu dnia zaraz po posiłku. Ostatni raz stosujemy go w godzinach popołudniowych, aby kaszel mokry nie utrudniał nam snu w nocy. Pamiętając o tej zasadzie, nie popełnimy błędów, lecząc kaszel i przeziębienie.