Trwa ładowanie...

Cukrzyca – o co zapytać lekarza?

Avatar placeholder
10.05.2019 11:59
Cukrzyca – o co zapytać lekarza?
Cukrzyca – o co zapytać lekarza? (123rf)

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Nieleczona może się przerodzić w wiele poważnych powikłań. Mogą one prowadzić do inwalidztwa, a nawet do śmierci. W Polsce z cukrzycą zmaga się nawet 5 proc. społeczeństwa, a liczba ta systematycznie rośnie. Dlatego niezwykle ważne jest poznanie zasad zapobiegania chorobie lub prawidłowego funkcjonowania z nią. Warto wiedzieć, jak osoby chore na cukrzycę powinny postępować oraz jak przedstawia się, ważna dla wielu, sprawa alkohol a cukrzyca – czyli czy diabetyk może spożywać napoje wysokoprocentowe?

spis treści

1. Kogo może dotknąć cukrzyca?

Każdy chciałby wiedzieć, czy znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka i czy zagraża mu cukrzyca. Jest dużo czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo, że choroba się pojawi. Dlatego warto udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu badań i wywiadu lekarskiego będzie mógł określić, czy jesteśmy narażeni na pojawienie się i na rozwój cukrzycy. Osoby, u których stwierdzono duże ryzyko wystąpienia choroby, powinny systematycznie poddawać się diagnozie. Ci, którzy nie znajdują się w grupie ryzyka, powinni po ukończeniu 45. roku życia wykonywać oznaczenie stężenia glukozy przynajmniej raz na trzy lata.

2. Czy można zapobiegać cukrzycy?

Można zapobiegać pojawieniu się cukrzycy typu 2, gdyż za jej powstawanie odpowiadają czynniki, które są bezpośrednio zależne od prowadzonego trybu życia oraz stosowanej diety. Najbardziej na cukrzycę typu 2 narażone są osoby z otyłością brzuszną, która wynika najczęściej z połączenia złej diety z brakiem ruchu. Warto więc udać się do lekarza, który wskaże odpowiedni sposób odżywiania i wybierze najlepszą formę aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do cukrzycy. Alkohol odpowiada bowiem za niszczenie receptorów insuliny. Trzeba więc ograniczyć spożywanie tego typu napojów.

3. Jak przebiega cukrzyca?

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Według Światowej Organizacji Zdrowia wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy. Różnią się one między sobą sposobem powstawania, a także przebiegiem i rokowaniami. Jeśli zostanie u nas zdiagnozowana cukrzyca, należy się dokładnie zapoznać z informacjami na temat tego, jaki konkretnie jest to rodzaj. Pozwoli to na odpowiednie zaplanowanie leczenia cukrzycy, ułożenie diety oraz poprawienie komfortu życia.

Oznaczenie stężenia glukozy powinno się odbywać przynajmniej raz na trzy lata u osób w grupie ryzyka
Oznaczenie stężenia glukozy powinno się odbywać przynajmniej raz na trzy lata u osób w grupie ryzyka

Znając dokładnie swoją chorobę, można lepiej określić ilość przyjmowanych lekarstw. Stosując insulinę, trzeba poznać zasady przeliczania wartości odżywczej pokarmów na konieczną do wyrównania poziomu cukru ilość insuliny. Dzięki temu unikniemy niekontrolowanych wahań poziomu glikemii oraz pojawienia się powikłań.

4. Jak uzyskać wsparcie w cukrzycy?

Należy wiedzieć, że cukrzyca jest chorobą, z którą będziemy się zmagali przez całe życie. Wymaga ona wielu poświęceń i bardzo często trzeba podporządkować jej swoje życie. Leczenie nie jest proste i jest niestety uciążliwe. Wymaga przyswojenia wielu informacji, wykazania się ogromnym samozaparciem i wielką systematycznością. Kilka razy dziennie należy samemu przeprowadzać badania stężenia cukru we krwi przy użyciu glukometru. Na dodatek cukrzyca może występować z chorobami, które mają podłoże autoimmunologiczne.

Schorzenie to wymaga też bardzo często przestrzegania diety. W niektórych przypadkach pojawiają się też powikłania, które mogą doprowadzić do ograniczenia aktywności chorego. Wszystko to składa się na fakt, że osoby cierpiące na cukrzycę bardzo często zmagają się z depresją lub stanami lękowymi. Aby skutecznie sobie z nimi radzić, niezwykle ważne jest dotarcie do grup wsparcia dla osób z cukrzycą.

Znalezienie się wśród ludzi, którzy przechodzą przez to samo i zmagają się z tymi samymi problemami, jest niezwykle pomocne. Wskazane może być też skorzystanie z pomocy psychiatry lub psychologa, gdyż pomaga to radzić sobie z sytuacjami stresowymi oraz z ewentualnym pogorszeniem stanu zdrowia.

5. Jak przebiega leczenie cukrzycy?

Wszystko zależy od tego, na jakiego typu cukrzycę cierpi dany pacjent. Nigdy nie należy sugerować się tym, jak przebiega ona u innych osób, gdyż poszczególne typy tej choroby różnią się między sobą. W cukrzycy typu 1 podstawą leczenia jest codzienne przyjmowanie insuliny. Trzeba poznać sytuacje, w których dawki insuliny mogą się różnić, czyli trzeba bardzo dobrze poznać swój organizm.

To też warto wiedzieć

Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2, najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, które prowadzą do utraty wagi. Dopiero kolejnym krokiem jest zastosowanie leków doustnych. Jeśli nie będą one skuteczne, dopiero wtedy stosuje się insulinę. Tak więc droga do konieczności stosowania insuliny może być długa.

6. Jakie badania warto wykonać przy cukrzycy?

Przebieg cukrzycy jest niezwykle dynamiczny. Dlatego też leczenie musi być odpowiednio szybko modyfikowane w zależności od postępów choroby. Aby szybko reagować, niezbędne jest wykonywanie częstych badań, które pomogą w określeniu, czy dana terapia jest skuteczna. Obowiązkiem chorego jest codzienne kontrolowanie stężenia glukozy. Służy do tego glukometr. To od zaleceń lekarza zależy, jak często należy przeprowadzać taki pomiar i jaka dawka leków powinna być stosowana w zależności od spożywanych pokarmów.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Należy pamiętać o częstych wizytach kontrolnych, które pozwalają na przeprowadzenie dokładnych badań. Podczas leczenia cukrzycy niezwykle ważne są badania hemoglobiny glikowanej. Badając jej stężenie, można ocenić, czy w ostatnich trzech miesiącach poziom cukru był względnie prawidłowy. Jeśli są jakieś nieprawidłowości, może to oznaczać, że konieczna jest zmiana dawki leków. Może też świadczyć o tym, że chory nie stosuje się do zaleceń. Trzeba też wiedzieć, że wraz z cukrzycą mogą występować poważne powikłania i należy ciągle poszukiwać ich pierwszych objawów. Nie można ich przegapić, aby móc skutecznie im przeciwdziałać.

7. Czy można wyleczyć cukrzycę?

Niestety, nie będzie to dobra wiadomość. W ogromnej liczbie przypadków nie można wyleczyć się z tej choroby. Jedynie w przypadku początków cukrzycy typu 2 można doprowadzić, dzięki odpowiedniej diecie i wysiłkowi fizycznemu, do tego, że objawy się cofną. Ale w momencie powrotu do dawnego trybu życia, choroba powróci. Są też takie rodzaje cukrzycy, które w większości przypadków ustępują. Mowa tutaj o cukrzycy ciążowej.

8. Które objawy są niepokojące?

Cukrzyca może zagrażać życiu. Nieodpowiedni poziom cukru może spowodować śpiączkę, która jest bardzo groźna. Bardzo groźne są objawy, które sugerują niedobór glukozy w organizmie. Należy je dokładnie poznać, aby móc odpowiednio wcześnie im przeciwdziałać poprzez zjedzenie dodatkowego posiłku. Trzeba też wiedzieć, które symptomy świadczą o narastającej hiperglikemii, której zapobiega się, zwiększając dawkę insuliny.

9. Czy cukrzyca wpływa na ciążę?

Cukrzyca wpływa na ciążę, gdyż dziecko związane jest z matką pępowiną i jest od niej całkowicie zależne. Kobiety chore na cukrzycę muszą dokładnie zaplanować zajście w ciąży. Wcześniej powinny zasięgnąć rady lekarza i na pewno unormować poziom cukru. Jeśli wraz z cukrzycą występują dodatkowe powikłania, lekarz musi dobrać taki sposób leczenia, który pozwoli na prawidłowy przebieg ciąży. W przeciwnym wypadku zarówno matka, jak i dziecko narażeni są na wiele powikłań mogących prowadzić nawet do śmierci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze