Trwa ładowanie...

Wszystko na temat bólu menstruacyjnego

Ból menstruacyjny może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jest to jeden z objawów zespołu bolesnego miesiączkowania. Ból związany z miesiączką odczuwany jest w podbrzuszu i w okolicy krzyżowej. Niektóre z pań doświadczają dolegliwości skurczowych.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

Objawy bolesnego miesiączkowania to ponadto:

• bóle i/lub zawroty głowy;

bóle kręgosłupa;

nudności, wymioty;

• apatia;

biegunki.

Przy bólach menstruacyjnych można odczuwać wiele, różnych dolegliwości
Przy bólach menstruacyjnych można odczuwać wiele, różnych dolegliwości (123RF)

Dolegliwości te mijają najczęściej w trzeciej lub czwartej dobie krwawienia.

1. Przyczyny bólu menstruacyjnego

Uznaje się, że za bolesne miesiączkowanie odpowiada dysproporcja pomiędzy stężeniem estrogenów i progesteronu we krwi. Pod wpływem tego pierwszego hormonu macica otrzymuje sygnał do rozpoczęcia wytwarzania prostaglandyn. Te substancje hormonalne zwiększają dolegliwości bólowe, mogą również nasilać skurcze macicy.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

2. Leczenie bolesnego miesiączkowania

Wiele kobiet zastanawia się, co można wziąć na ból brzucha związany z krwawieniem, by lek zmniejszył objawy zespołu bolesnego miesiączkowania. Z pewnością pomóc mogą leki przeciwbólowe (tj. ibuprofen, paracetamol). Należy jednak pamiętać, że w czasie menstruacji nie wolno sięgać po kwas acetylosalicylowy (popularną aspirynę), może ona bowiem nasilać krwawienie. Ból związany z miesiączkowaniem można spróbować zminimalizować poprzez zażycie leków rozkurczających, które przeciwdziałają skurczom mięśni gładkich. W przypadku bolesnego miesiączkowania pomóc mogą również zioła, tj. ziele rumianku, ziele ruty oraz liść mięty. W przypadku obfitych krwawień ulgę przyniosą: ziele rdestu, krwawnika lub tasznika.

Musisz to wiedzieć

Produkcję prostaglandyn stymulują ostre przyprawy i sól, dlatego należy ograniczyć ich spożywanie w czasie bolesnej menstruacji. Unikać warto kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu. Ulgę przyniesie masaż podbrzusza, ciepły okład i odpoczynek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.