Trwa ładowanie...

Skuteczne sposoby na ból menstruacyjny

Ból menstruacyjny jest zlokalizowany w podbrzuszu i w okolicy krzyża. Zazwyczaj towarzyszą mu ból głowy, złe samopoczucie i nudności. Ból miesiączkowy mogą wywołać skurcze macicy, a także niektóre schorzenia, takie jak endometrioza lub wady macicy. Aby złagodzić tę przypadłość, warto stosować domowe sposoby na ból menstruacyjny oraz doraźne leczenie farmakologiczne.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Objawy bólu menstruacyjnego

Ból menstruacyjny to dolegliwość o różnym natężeniu (wyróżnia się słabe i silne bóle miesiączkowe), która usytuowana jest w podbrzuszu i w okolicy krzyża. Towarzyszą kobiecie w trakcie pierwszych dni miesiączki i pojawiają się na kilka dni przed krwawieniem, niejako je sygnalizując. Ból brzucha to nie jedyny objaw menstruacji. Wraz z nim współwystępuje złe samopoczucie i zmęczenie, jak również nudności i wymioty. Kobieta może skarżyć się na wzdęcia, a także zaparcia lub biegunkę. Doskwiera jej również ból pleców i głowy.

Każda kobieta odczuwa inaczej ból menstruacyjny
Każda kobieta odczuwa inaczej ból menstruacyjny (123RF)

2. Przyczyny bólu menstruacyjnego

Ból miesiączkowy wywołują skurcze macicy i nieprawidłowy sposób złuszczania się błony śluzowej macicy. Nie bez znaczenia pozostają uwarunkowania hormonalne. Jako przyczyny bólu miesiączkowego wskazuje się ponadto wady macicy, zapalenie przydatków i zwężenie kanału szyjki macicy. Czynnikiem wywołującym dolegliwości bólowe w czasie okresu jest endometrioza i mięśniak macicy (podśluzówkowy lub śródścienny).

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Ból podczas miesiączki może być objawem chorobowym i sygnalizować anomalie anatomiczne układu rozrodczego kobiety. Warto zatem skonsultować tę dolegliwość i okoliczności jej występowania z lekarzem. Jeżeli ból menstruacyjny pojawił się po latach bezbolesnego miesiączkowania, mówi się o tak zwanym wtórnym bolesnym miesiączkowaniu, który wywołuje konkretny czynnik. Z kolei pierwotne bolesne miesiączkowanie stwierdza się najczęściej u nastolatek, gdy nie ustalono jego przyczyny (na przykład choroby, która mogłaby je powodować).

3. Jak złagodzić ból miesiączkowy?

W przypadku wtórnego bolesnego miesiączkowania wykorzystuje się leczenie przyczynowe, to znaczy stosuje się terapię, która ma na celu zwalczenie choroby wywołującej dolegliwości bólowe. U kobiet z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem stosuje się leczenie farmakologiczne, na przykład leki uspokajające, hormonalne, blokery kanału wapniowego i spazmolityki. Na ból menstruacyjny podaje się leki, które przynoszą tymczasową ulgę. Wykorzystuje się zatem preparaty zawierające ibuprofen i paracetamol, które zatrzymują proces produkcji prostaglandyn, oraz leki rozkurczowe.

Musisz to wiedzieć

Wśród domowych sposobów na ból menstruacyjny znajduje się picie ziołowych naparów. Można je przygotować z takich ziół jak: rumianek, mięta lub liście maliny. Naturalną metodą zwalczania bólu miesiączkowego są ciepłe kompresy na okolice podbrzusza. Alternatywą dla okładu jest ciepła kąpiel w wodzie z dodatkiem olejku eterycznego. Ciepło działa bowiem uspokajająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu przynosi ulgę w bólu miesiączkowym. Ponadto w tym czasie warto zrezygnować z jedzenia potraw, które są ostro przyprawione, słone i ciężkostrawne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.