Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Białe upławy w ciąży

Avatar placeholder
25.04.2019 14:01
Białe upławy w ciąży
Białe upławy w ciąży (123rf)

Większość kobiet spodziewających się dziecka z niepokojem obserwuje zmiany zachodzące w swoim ciele. Szczególnie dużo uwagi ciężarne poświęcają wydzielinom z pochwy, doszukując się w nich oznak ewentualnych problemów z dzieckiem. Tymczasem rzadka, mlecznobiała wydzielina z pochwy w czasie ciąży jest całkowicie naturalnym objawem, który nie stanowi powodu do zmartwień. Białe upławy u ciężarnych są spowodowane działaniem estrogenu – hormonu, który zwiększa przepływ krwi do okolic miednicy i pobudza tkanki śluzowe kobiety.

1. Jak dbać o okolice intymne w czasie ciąży?

Białe upławy w czasie ciąży są bardzo podobne do normalnej wydzieliny z dróg rodnych, jaką mają kobiety pomiędzy kolejnymi miesiączkami. Jedyną różnicą jest znacznie większa ilość wydzieliny podczas ciąży. Obecność białych upławów nie powinna być dla ciężarnej zaskoczeniem – wydzielina będzie pojawiała się aż do porodu. Dzięki śluzowi możliwe jest bowiem ochronienie kanału rodnego przed infekcjami i zachowanie zdrowej równowagi bakteryjnej w pochwie. Biała wydzielina jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży, który towarzyszy kobiecie aż do rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że nasilenie wydzieliny może powodować dyskomfort u kobiety. Aby poradzić sobie z obfitymi upławami, należy zadbać o higienę. Ciężarna powinna nosić bawełnianą bieliznę i w razie potrzeby zmieniać ją co najmniej dwa razy dziennie. Aby nie odczuwać nadmiernej wilgoci, warto skorzystać z wkładek do bielizny. W żadnym wypadku nie należy jednak stosować tamponów, które u ciężarnej mogą zwiększać ryzyko przeniesienia bakterii i infekcji. Jeśli kobieta w ciąży czuje się nieświeżo, powinna umyć się płynem o odpowiednio niskim pH, ale nie należy wpadać w przesadę i odświeżać się zbyt często – w ten sposób można zakłócić równowagę bakteryjną pochwy. Nie należy korzystać również z irygacji pochwy. Wypłukując bakterie z waginy, kobieta traci również te korzystne dla jej zdrowia. W rezultacie zamiast zredukować ryzyko infekcji pochwy, można doprowadzić do wystąpienia problemów ze zdrowiem pochwy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Kiedy ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem odnośnie do upławów?

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Dzwonkiem alarmowym w przypadku wydzieliny z pochwy jest zmiana jej odcienia. Jeśli upławy stały się zielone lub żółtawe, mają mocny, nieprzyjemny zapach i towarzyszy im zaczerwienienie lub świerzbienie, ciężarna może mieć infekcję pochwy. W czasie ciąży najczęściej diagnozuje się kandydozę, czyli infekcję drożdżakami. Tego typu infekcje można bez problemów wyleczyć. Przyczyną nieprawidłowej wydzieliny z pochwy może być również choroba przenoszona drogą płciową.

Nietypowa wydzielina z pochwy może mieć różne przyczyny, z tego względu tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem po pojawieniu się niepokojących objawów. Ciężarne kobiety w żadnym wypadku nie powinny same stawiać sobie diagnozy i leczyć się na własną rękę. Jest to szczególnie ważne w przypadku plamienia. Niewielkie krwawienie w czasie ciąży może być zupełnie naturalnym objawem, ale nawet wtedy należy zgłosić je lekarzowi prowadzącemu ciążę. Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy plamienie lub krwawienie utrzymuje się przez ponad dzień i towarzyszą mu skurcze lub dolegliwości bólowe.

Zobacz także

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze