Jaskra – objawy
Jest to choroba, która wynika z uszkodzenia nerwu odpowiadającego za prawidłowe widzenie. Nerw odbiera impulsy wygenerowane przez światło siatkówki, a w następnej kolejności przekazywany jest do mózgu. W mózgu sygnały zmieniane są w obrazy. Jaskra może być zapoczątkowana zaburzeniami bocznego pola widzenia. Szybka diagnoza w tym przypadku jest bardzo ważna, ponieważ nieleczona jaskra może skutkować nawet utratą wzroku.
1. Jaskra otwartego kąta
Objawy choroby są trudne do zdiagnozowania, mimo że przy tym typie jaskry następuje wysokie ciśnienie gałki oka. Jednak ciśnienie narasta bardzo powoli bez bólu i zamglenia obrazu. W pewnym momencie nawet przy rutynowym badaniu lekarz okulista może rozpoznać już zaawansowaną postać choroby. Jaskra tego rodzaju powoduje zawężenie pola widzenia, a także obniżenie ostrości widzenia.
2. Jaskra zamkniętego kąta
Może się pojawić u osób z predyspozycją do całkowitego zamykania kąta przesączenia przy ciągłym sączeniu się płynu wewnątrz gałki ocznej. W momencie zamknięcia się kanaliku zamyka się droga odpływu płynu. Ten się ciągle zbiera, co może powodować wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Jakie mogą być objawy choroby?
• Silny ból w oku, ale także głowy w okolicy czołowo-skroniowej.
• Mogą pojawić się nudności i wymioty.
• Nagły spadek ostrości widzenia i zamglenie obrazu.
3. Objawy jaskry wrodzonej
Tego rodzaju jaskrę można zdiagnozować już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przyczyną jaskry wrodzonej jest nieprawidłowy kąt przesączania, który powoduje złe funkcjonowanie narządu wzroku. Oko przez cały czas wydziela płyn, który nie może być prawidłowo odprowadzony ze względu na blokadę kanaliku. Rezultatem jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jaskra wrodzona jest najczęściej wykrywana w obu oczach. Wcześnie wykryta pozwala nie tylko na poprawę jakości widzenia, ale co najważniejsze obniża ryzyko utraty wzroku. Jakie mogą być objawy jaskry?
Są to:
• nadmierne łzawienie,
• światłowstręt,
• drżenie lub zamykanie powiek.
Musisz to wiedzieć
W przypadku jaskry bardzo duże znaczenie ma także jej profilaktyka. Warto chronić swój wzrok przed szkodliwymi czynnikami i stosować zasady higieny wzroku, np. przy dużym nasłonecznieniu nosić okulary z ochroną UV. Należy zrezygnować nie tylko z nadmiernego wysiłku fizycznego, ale także z dłuższego siedzenia przed monitorem komputera. Ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, ograniczenie przebywania w pomieszczeniach z klimatyzacją. Okulista może także zalecić używanie kropli do oczu, których zadaniem jest nawilżanie gałki ocznej. Jeśli jednak objawy nie ustąpią, należy poprosić o konsultację lekarza okulistę .