Czym jest cukrzyca ciążowa
Kiedy podczas ciąży wystąpią zaburzenia gospodarki hormonalnej, może to być powodem wystąpienia cukrzycy ciążowej. Schorzenie to dotyka nawet do dziesięciu procent kobiet w ciąży. W ogromnej liczbie przypadków ustępuje zaraz po porodzie.
Jednak należy wiedzieć, że kiedy wystąpi cukrzyca ciążowa, zwiększa się ryzyko pojawienia się w przyszłości cukrzycy typu 2. Dlatego warto zadbać o odpowiedni tryb życia i zmienić swoją dietę. Należy pamiętać, że cukrzyca typu I nie jest cukrzycą ciążową.
1. Dlaczego pojawia się cukrzyca ciążowa?
Niestety, do tej pory nie wiadomo dokładnie, dlaczego u niektórych kobiet pojawia się cukrzyca ciążowa. Można tylko stwierdzić, jakie czynniki sprawiają, że ryzyko jej pojawienia się wzrasta.
Za wystąpienie cukrzycy ciążowej może odpowiadać:
- nadwaga lub otyłość kobiety, która jest w ciąży,
- urodzenie w poprzedniej ciąży dziecka, które ważyło więcej niż 4,5 kilograma,
- zespół jajników policystycznych,
- przypadki wystąpienia cukrzycy ciążowej w rodzinie ciężarnej.
2. Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?
Do klasycznych objawów cukrzycy ciążowej można zaliczyć:
- częstsze niż zwykle oddawanie moczu,
- pojawienie się nadmiernego pragnienia,
- częstsze niż zwykle mdłości,
- częstsze infekcje pęcherza, pochwy, a także skóry,
- wystąpienie zaburzeń widzenia,
- pojawienie się chronicznego zmęczenia.
3. Jak rozpoznać cukrzycę u ciężarnej?
Należy pamiętać, że cukrzyca u kobiety ciężarnej to coś innego niż cukrzyca typu I. Cukrzyca ciążowa najczęściej jest wykrywana podczas rutynowych badań, które przeprowadzane są u wszystkich ciężarnych kobiet.
To też warto wiedzieć
Można do nich zaliczyć:
- ogólne badanie moczu, które powinno być przeprowadzane raz w miesiącu,
- badanie (na czczo) poziomu cukru we krwi na początku ciąży,
- test określający stężenie glukozy we krwi przeprowadzony między 24. a 28. tygodniem ciąży; matce podaje się roztwór 50 g glukozy i sprawdza się jej stężenie w godzinę po wypiciu,
- próbę cukrową, zwaną też testem obciążenia glukozą. Jest ona wykonywana na czczo. Przed spożyciem 75g glukozy pobiera się krew. Kolejne pobranie krwi następuje w dwie godziny po spożyciu roztworu glukozy.
4. Jak cukrzyca ciążowa wpływa na matkę?
Nieleczona cukrzyca ciążowa oddziałuje na matkę na wiele sposobów. Może się pojawić infekcja dróg moczowych lub nadciśnienie. Cukrzyca ciążowa może doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet do poronienia. U kobiety cierpiącej na nią zwiększa się też ilość płynu owodniowego.
5. Czy cukrzyca ciążowa wpływa na dziecko?
Cukrzyca ciążowa matki ma wpływ na noworodka. W jej wyniku mogą pojawić się wady wrodzone u dziecka. Mogą to być wady serca, układu nerwowego, nerek. Zwiększa się też masa urodzeniowa dziecka, czyli dziecko jest znacznie większe. Obserwuje się też opóźnienia rozwoju i dojrzewania płodu. Cukrzyca ciążowa może wpływać na zaburzenia metaboliczne u noworodków.
6. Jak leczyć cukrzycę u ciężarnych?
Cukrzyca u kobiet ciężarnych powinna być leczona. Ważne jest, aby w przypadku wykrycia tego rodzaju cukrzycy zgłosić się do specjalistycznej przychodni. Dzięki temu nad zdrowiem matki i dziecka będą czuwali lekarze tacy jak: diabetolog, dietetyk, położnik, neonatolog. Zagwarantuje to bezpieczny przebieg całej ciąży.
Najczęściej ten rodzaj cukrzycy nie wiąże się ze stosowaniem leków. Najważniejszym elementem walki z nią jest odpowiednia dieta, która powinna być ustalona przez diabetologa lub dietetyka, którzy opiekują się kobietą w ciąży. Należy oczywiście unikać słodyczy, białego pieczywa, tłustego mięsa, cukru. Można jeść nabiał, chude mięso, pieczywo razowe.
Posiłki powinny być niewielkie, ale za to należy spożywać je stosunkowo często i o jednakowych porach. Kiedy dieta nie jest skuteczna, lekarz może przepisać pacjentce insulinę. W takim przypadku cukrzyca ciążowa leczona jest tak samo jak cukrzyca typu I. Kobieta, która jest w ciąży i zmaga się z takim problemem, powinna kilka razy dziennie sprawdzać poziom cukru we krwi. Jest to proste badanie, do którego używa się glukometru.
Warto także kontrolować zdrowie płodu. Ogromna liczba lekarzy zaleca, aby częściej przeprowadzać badania dziecka przed przyjściem na świat. W większości przypadków są to badania nieinwazyjne. Mogą to być badania ultrasonograficzne, które pozwolą na określenie wagi dziecka. W przypadku kobiety chorej na cukrzycę ciążową kluczowe jest zaplanowanie porodu. Może się okazać bowiem, że niezbędne będzie wywołanie porodu przed terminem lub wykonanie cesarskiego cięcia. W przypadku zdiagnozowanej i leczonej cukrzycy ryzyko powikłań jest minimalne.