Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Bóle kręgosłupa w ciąży

Avatar placeholder
02.05.2019 09:39
Bóle kręgosłupa w ciąży
Bóle kręgosłupa w ciąży (123rf)

Bóle kręgosłupa w ciąży to dość typowa dolegliwość, która zazwyczaj nie zapowiada żadnych poważniejszych kłopotów. W ciąży hormony rozluźniają więzadła i stawy, zwłaszcza w obrębie miednicy. Więzadła miękną i naciągają się, aby umożliwić dziecku łatwiejsze przyjście na świat. Ciężar rosnącego dziecka może osłabić mięśnie brzucha i spowodować ucisk w dolnej części kręgosłupa. Ponieważ środek ciężkości się zmienia, kobieta może mieć tendencje do odchylania do tyłu, co może powodować zwiększenie nacisku.

spis treści

1. Ból pleców w ciąży

Wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się masa twojego ciała i rozmiary brzucha. To powoduje bóle kręgosłupa, a czasami rwę kulszową – ból nerwu kulszowego przebiegający od okolicy lędźwiowej do palców stopy. Rozciąganie więzadeł miednicy jest przyczyną bólu w pachwinach i innych dolegliwości. Gdy piersi staną się nadmiernie ciężkie, wówczas możesz odczuwać ból w górnej części kręgosłupa pomiędzy łopatkami. Sposobem na złagodzenie tego bólu jest noszenie specjalnego biustonosza dla kobiet w ciąży.

2. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

Gdy ból kręgosłupa staje się nieznośny trzeba skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. W walce z bólem może jednak pomóc prawidłowe wykonywanie pewnych czynności codziennych. Kobieta w ciąży powinna postarać się więc o:

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"
  • zapobieganie nadmiernemu przybieraniu na wadze – dodatkowe kilogramy tylko niepotrzebnie obciążają kręgosłup;
  • unikanie noszenia butów na wysokim obcasie lub takich, które nie maja odpowiedniej budowy wspierającej stopę;
  • prawidłowe podnoszenie ciężarów – należy stanąć stabilnie w rozkroku i napiąć pośladki, a następnie ugiąć kolana i podnieść ciężar używając mięśni ramion i nóg, a nie pleców. Należy również pamiętać o równomiernym rozkładaniu ciężaru. Jest to szczególnie ważne przy noszeniu siatek z zakupami;
  • unikanie długiego stania;
  • prawidłowe siedzenie – siadanie w taki sposób, by dać wsparcie kręgosłupowi. Należy siadać na krzesłach z prostym oparciem dla pleców. Nie należy siadać na ławkach lub zakładać nogi na nogę, bowiem taka postawa powoduje zbytnie przeciążenie, przegięcie miednicy w przód, nasilający ból;
  • unikanie zbyt długiego siedzenia;
  • spanie na twardym materacu;
  • pas ciążowy, zakładany dopiero po konsultacji lekarskiej;
  • nie należy nadmiernie naciągać mięśni – wyciąganie ramienia naciąga mięśnie pleców;
  • długi i relaksujący odpoczynek;
  • wykonywanie prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha – oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

3. Dolegliwości kręgosłupa

Ból z przodu miednicy: w późnej ciąży więzadła wokół spojenia łonowego poluzowują się, kości łonowe ocierają się o siebie, powodując ból podczas chodzenia. Czasem, w skrajnych przypadkach, może dojść do rozejścia spojenia łonowego. Stały ból w środkowej lub dolnej części pleców; podczas ciąży kości stawu krzyżowo-biodrowego mogą się poluzować, co może być bardzo bolesne, zwłaszcza przy chodzeniu, staniu lub pochylaniu się.

Ból w dolnej części kręgosłupa: kość ogonowa może się nieznacznie przesunąć względem kości krzyżowej, powodując dręczące bóle, zwłaszcza podczas siedzenia. Ostry, stały ból pleców, pośladków i nóg: ucisk na nerw kulszowy, który pojawia się pod wpływem nacisku główki dziecka na kość miednicy. Stan ten powoduje ostry ból w okolicy lędźwiowej oraz drętwienie nóg.

Następny artykuł: Konflikt serologiczny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze